"Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem". Akcja profilaktyczna
fot. Marcin Jarzembowski
„Bezpieczeństwo ze Świętym #Mikołajem” – to tytuł akcji profilaktycznej, jaką zorganizowały Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.
Miejscem spotkania była Hala Sportowo-Widowiskowa „Immobile Łuczniczka” w Bydgoszczy. Ideą przedsięwzięcia jest aktywizacja dzieci dotkniętych ubóstwem, a także różnego rodzaju dysfunkcjami, zapewnienie im niecodziennej rozrywki. – Zmieniają się pokolenia, więc każdego roku przychodzą nowe dzieci, które powinny usłyszeć z ust policji, Kościoła, że bezpieczeństwo dla nich, przez nas chronione, jest bardzo ważne. Traktujemy dzieci i dorastającą młodzież jako ten skarb, który nie jest jeszcze skażony światem. Są one cudowne, ufne i bardzo łatwo je zmanipulować. Stąd zawsze jesteśmy na straży tego, by jak najwięcej mówić o bezpieczeństwie – dodał dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. prałat Wojciech Przybyła.
Jednak najważniejszym elementem całości jest szeroko pojęta edukacja. – Zawsze zwracamy uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, na noszenie odblasków, byśmy byli widoczni. Mówimy o tolerancji, że wszyscy zasługujemy na to samo traktowanie i nikogo nie dyskryminujemy – podkreślił nadkom. Adam Kumkowski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Uczestnicy spotkali się m.in. z takimi postaciami, jak Spider-Man i Batwoman, w której rolę wcieliła się aspirant Zofia Brzeszcz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. – Uczestniczę w lekcji profilaktycznej, skierowanej do naszych milusińskich. W trakcie przedstawienia zwracamy uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kontaktów z najbliższymi –rodzicami, dziadkami, ale też osobami, z jakimi mamy do czynienia w codzienności, czyli kolegami i koleżankami – w trakcie zajęć szkolnych oraz w czasie wolnym – powiedziała.
Wydarzenie przygotowano dla dzieci z całego województwa kujawsko–pomorskiego. Wśród nich znalazło się aż kilkudziesięciu wolontariuszy Caritas. – Cieszę się bardzo, że mogę dzisiaj tutaj być. Dla mnie bezpieczeństwo wiąże się na przykład z prawidłowym poruszaniem po pasach. Z tym, że nie wolno wchodzić na nie na czerwonym świetle, bo to spowoduje wypadek – dodał Michał Pawłowski ze Szkolnego Koła Caritas przy ZS Specjalnych nr 31 w Bydgoszczy. – W naszej szkole nie przestajemy mówić o bezpieczeństwie, ucząc dzieci zwłaszcza samodzielności, by mogły bezpiecznie poruszać się na terenie miasta, w drodze z domu do szkoły – dodała nauczycielka Renata Lutowska, z tej samej placówki.
„Łuczniczka” była także miejscem diecezjalnej inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Jej nieodłącznym elementem jest świeca Caritas. Jedną z nich odpalił bp Krzysztof Włodarczyk. – „Dobry, święty Mikołaju, wszystkie dzieci cię kochają. Usiądź sobie z nami, obdarz dzieci prezentami. Mikołaju, usiądź z nami wkoło, pobawimy się wesoło” – mówił wierszem. – Zapraszam do pięknej zabawy i edukacji, by bezpiecznie przeżywać codzienność i radować się życiem – dodał bp Włodarczyk, dziękując organizatorom i wolontariuszom.
W ramach akcji św. Mikołaj, Polfinek i Serce Caritas obdarują także małych pacjentów w jednym z bydgoskich szpitali.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Uroczyste ślubowanie 58 nowych policjantów. "To nie jest praca, to służba"
- Zimowa sesja egzaminu zawodowego. Część pisemna i praktyczna
- Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Omówiono szczegóły
- Zaplanowano budżet na 2025 rok. Najwięcej na inwestycje drogowe
- Przewozy autobusowe w kujawsko - pomorskim. Środki trafią do samorządów
Dodaj komentarz
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami #UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku
Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić #rzeczywistość osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!