Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
10 września 2018
Piękna pogoda = tłumy odwiedzających

Dożynki Powiatowo-Gminne w Solcu Kujawskim

Fot. K.Wysocka/SCK

Fot. K.Wysocka/SCK

8 września w Solcu Kujawskim podczas Dożynek Gminnych i Powiatowych odbyło się zwieńczenie corocznego, gospodarskiego trudu.

Msza święta, otwierająca uroczystość, miała miejsce w kościele pw. św. Biskupa i Męczennika. Po mszy wszyscy zebrani wzięli udział w przemarszu barwnego korowodu dożynkowego, który przeszedł na boisko sportowe, gdzie odbyła się część oficjalna dożynek.

Następnie gospodarze Dożynek Starosta Bydgoski Wojciech Porzych oraz Burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk razem podziękowali rolnikom z terenu powiatu bydgoskiego za „owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich”.

Po powitaniu gości, starostowie dożynek, których honory pełnili Radosław Chojnacki i Anna Żelasko przekazali gospodarzom Powiatowego Święta Plonów tradycyjny bochen chleba. Symbolicznego pokrojenia chleba dokonali Starosta Bydgoski Wojciech Porzych, Przewodniczący Rady Powiatu Zenon Rydelski oraz Burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk i Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Zamorowski.

Nieodzownym elementem dożynek są wieńce oraz stoiska symbolizujące trud żniwiarzy. Wieńce dożynkowe oraz stoiska promocyjne wzbudzały zachwyt oraz uznanie za trud włożony w ich przygotowanie. Starostwo corocznie organizuje konkursy podczas, których gminy mogą zaprezentować swoje atuty. Komisja konkursowa oceniła gminy w dwóch konkursach:

„Najładniejszy wieniec dożynkowy”:

I miejsce - zajął wieniec wykonany przez reprezentację Gminy Dąbrowy Chełmińskiej,

II miejsce - wieniec wykonany przez reprezentację Gminy Sicienko,

III miejsce - wieniec wykonany prze reprezentację Gminy Koronowa.

„Najciekawsze Stoisko Gminne”:

I miejsce - zajęła Gmina Dobrcz,

II miejsce - zajęła Gmina Dąbrowa Chełmińska,

III miejsce - zajęła Gmina Białe Błota.

Rozstrzygnięto również kolejną edycję konkursu na „Najpiękniejszy ogród w Powiecie Bydgoskim”, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Laureatami zostali:

I miejsce – ogród Elżbiety Muzolf z Wiskitna gm. Koronowo

II miejsce – ogród Haliny Wolnej z Wilcza gm. Osielsko

III miejsce – ogród Barbary Sadurskiej z Otowic, gm. Dąbrowa Chełmińska

wyróżnienie – ogród Angeliki i Waldemara Liszkiewicz z włók, gm. Dobrcz gm. Dobrcz

wyróżnienie – ogród Jadwigi Małeckiej z Wierzchucic gm. Sicienko

Po uroczystych odznaczeniach i wręczeniu nagród punktem, na który wyczekiwali zebrani była zabawa przy muzyce. Zaśpiewała Patrycja Siwak-Runo „Gipsy Stars” i zespół GooseBumps. Atrakcji zresztą było więcej. 

materiał:JG/KW

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)