Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:
26 listopada 2021

Kampania „Biała Wstążka”. O przemocy w rodzinie... jak ją zwalczać i się chronić?

fot. UG w Białych Błotach

fot. UG w Białych Błotach

Od wczoraj (25 listopad) trwa międzynarodowa akcja „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” i Dni Praw Człowieka. To szczególny czas, w którym# jest prowadzona Kampania „Białej Wstążki” i która ma na celu zwrócenie szczególną uwagę na problem przemocy.

Kampania „Biała Wstążka” zrodziła się w Kanadzie w 1999 roku ma na celu walkę z przemocą wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania i jest też protestem przeciwko dyskryminacji wynikających z uwarunkowań historycznych, środowiskowych i społecznych.

Przemoc występuje wszędzie i jest zachowaniem, które poniża, ogranicza wolność, narusza prawa i powoduje psychiczne i fizyczne cierpienie drugiej osoby. Przemoc jest przestępstwem i nic nie usprawiedliwia jej stosowania. Nikt nie ma prawa krzywdzić drugiego człowieka.

Podstawową komórką społeczną jest rodzina. To w rodzinie każdy człowiek przeżywa najważniejszy okres kształtujący między innymi jego styl życia, osobowość, pogląd na świat. W związku z powyższym dom rodzinny powinien być postrzegany, jako środowisko miłości, opieki, bezpieczeństwa, akceptacji, ale przede wszystkim schronieniem przed złem zewnętrznego świata. Jednak dla wielu ludzi dom rodzinny jest miejscem terroru, zagrożenia, poniżenia, lęku i cierpienia. Przemoc we współczesnym świecie jest zjawiskiem coraz bardziej widocznym i niepokojąco narastającym. Niestety przemoc w rodzinie w wielu środowiskach nadal traktowana jest jako temat wstydliwy i upokarzający. Jednak od kilku lat rzeczywistość w tym zakresie zmienia się. Sprawiły to nowe narzędzia i procedury zmierzające do skutecznej ochrony osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

Chcemy dotrzeć do osób stosujących przemoc, aby zastanowili się nad swoim postępowaniem i zgłosili się o pomoc. Zwrócić uwagę również świadków przemocy, aby zaznaczyć jak ważna jest ich pomoc i uświadomienie, że nie można być obojętnym na czyjąś krzywdę. Aż w końcu, aby usłyszały nas ofiary przemocy, że nie są same, że mogą uzyskać wsparcie w zmianie ich życia.

O przemocy mówimy, gdy ktoś jednocześnie:

Działa intencjonalnie, chcąc osiągnąć swoje cele (np. posłuszeństwo, aby w rodzinie panowały jej/jego zasady itp.)

Wykorzystuje przewagę (np. fizyczną, ekonomiczną, psychiczną), a druga osoba nie ma możliwości się obronić

Narusza prawa i dobra osobiste innej osoby (np. prawo do nietykalności cielesnej, szacunku, własnego zdania)

Wywołuje szkody i cierpienie (np. osoba krzywdzona boi się, ma obrażenia, myśli, że jest „do niczego”)

Przemoc może przybierać różne formy

Przemoc fizyczna

Np. bicie, popychanie, ciągnięcie za włosy, wykręcanie rąk, kopanie, policzkowanie, szczypanie itp.

Przemoc psychiczna

Np. szantażowanie, poniżanie, stawianie wymagań, którym osoba nie może sprostać, wmawianie winy, obserwowanie przemocy między dorosłymi, straszenie dziecka, że trafi do domu dziecka, straszenie, że ktoś zabierze ulubioną zabawkę albo zwierzę itp.

Przemoc ekonomiczna

Np. ograniczanie do środków finansowych, zabieranie pieniędzy itp.

Przemoc seksualna

Np. zmuszanie do oglądania stosunku seksualnego lub pornografii, do dotykania, całowania, odbywania stosunku seksualnego, wyśmiewanie czyjegoś ciała itp.

Zaniedbanie

Niezapewnianie jedzenia, odpowiedniego ubioru, przyborów szkolnych, opieki medycznej, pozostawanie bez opieki osoby, która jej wymaga, brak zainteresowania, gdzie dziecko przebywa itp.

Inne działania na szkodę najbliższych

Niszczenie, uszkodzenie mienia, groźby karalne, przywłaszczenie mienia, zmuszanie do picia alkoholu itp. 

Doświadczasz przemocy… I co teraz?

Dlatego gdy dochodzi do przemocy w rodzinie, warto zwrócić się po pomoc i zadbać o swoje prawa. Pamiętaj, że każdy człowiek (i Ty również) ma prawo do godnego, bezpiecznego, spokojnego i szczęśliwego życia.

Wbrew temu, co możesz usłyszeć od osoby stosującej przemoc (np. „nikt Ci nie uwierzy”, „nikt Ci nie pomoże” itp.) jest wiele osób i instytucji, które działają na rzecz tego, żeby każdy czuł się bezpiecznie w swoim domu.

Może być Ci trudno sięgnąć po pomoc, ponieważ szukasz przyczyny przemocy w sobie.

Pamiętaj jednak: Całkowitą odpowiedzialność za przemoc ponosi osoba, która ją stosuje

Procedura "Niebieskie Karty"

Warto wiedzieć, że stosowanie przemocy w rodzinie jest łamaniem prawa, zatem służby i instytucje są zobowiązane do podejmowania działań zgodnie ze swoimi kompetencjami, aby przemoc zatrzymać.

W myśl Art. 207. Kodeksu Karnego [Znęcanie się]

§  1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  1a. Kto znęca się fizycznie lub  psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§  2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§  3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1-2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Procedura „Niebieskie Karty” to określone reguły postępowania służb w sytuacji, kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie, że w rodzinie występuje przemoc. Do podjęcia działań są zobowiązani przedstawiciele takich instytucji jak: policja, pomoc społeczna, oświata, ochrona zdrowia oraz komisje ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.

Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” może odbyć się bez zgody i udziału osób zainteresowanych.

Gdzie udać się po pomoc?

Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii”

tel. 22 688 70 00

Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Kujawsko – Pomorskim

„Niebieska Linia” 800 154 030

Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie

„Niebieska Linia” 800-12-00-02

 Czynny przez całą dobę

Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123

O przemocy trzeba mówić

Materiał: UG w Białych Błotach/red.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)