Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:
21 lipca 2022

Konkurs wojewódzki na najbardziej pomysłowe witacze

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W sierpniu rolnicy dziękują za plony i świętują – to czas dożynek. Na# wsiach pojawiają się wówczas instalacje zwane witaczami. Marszałek Piotr Całbecki po raz czwarty zaprasza sołectwa do udziału w konkursie „Pomysłowy witacz dożynkowy 2022”, na zwycięzców czekają nagrody finansowe.

– Udział w konkursie dożynkowym to świetna okazja nie tylko do dobrej zabawy i dbania o tradycję, ale również do integracji lokalnej społeczności. Dlatego chętnie nagradzamy tego typu inicjatywy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Konkurs na najciekawszy witacz dożynkowy jest skierowany do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Słomiane konstrukcje w różnorodnych formach, zwierząt gospodarskich czy scenek przedstawiających gospodarzy mają za zadanie udekorowanie miejscowości oraz informowanie przejeżdżających przez nią osób o nadchodzącym święcie, wyrażają również lokalną estetykę i kreatywność. Są także tymczasową atrakcją turystyczną danej miejscowości. Ideą konkursu jest kultywowanie tradycji oraz aktywizacja mieszkańców do wspólnego działania i kreowania wizerunku swojej miejscowości.

Do konkursu gminy mogą zgłosić jedno sołectwo, a sołectwo może zgłosić jeden witacz dożynkowy. Na instalacji należy zamieścić nazwę miejscowości i rok sporządzenia, powinna być także udostępniona do wglądu komisji konkursowej do 14 dni od dnia otrzymania zgłoszenia przez urząd. Szczegółowe informacje na temat zgłoszeń są dostępne w regulaminie.

Na zgłoszenia czekamy do 26 września 2022 r. Można je składać pocztą tradycyjną na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu
Departament Rolnictwa i Geodezji
Plac Teatralny 2
87-100 Toruń
z dopiskiem „Konkurs Pomysłowy witacz dożynkowy 2022”

Wszystkie potrzebne pliki znajdują się poniżej.

Szczegółowych informacji na temat organizacji konkursu udziela: Krystyna Brykała, e-mail: k.brykala@kujawsko-pomorskie.pl, tel. 56 62 15 934

Materiał: Departament Rolnictwa i Geodezji i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0
Pliki do pobrania
zgloszenie Witacze.pdf
zgoda Witacze.pdf
regulamin Witacze.pdf
informacja Witacze.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie z# innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)