Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
01 października 2018

Nota identyfikacyjna „Pułkownika Kwiatkowskiego”

fot. archiwum IPN

fot. archiwum IPN

Jest oficjalne potwierdzenie odnalezienia szczątków partyzantów antykomunistycznych, zakopanych na bydgoskiej Łączce. Wśród nich jest kpt. Tadeusz Ośko, który ostatnie tygodnie życia spędził w leśniczówce Bolumin.

Pod koniec czerwca ekipa pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcy prezesa IPN wznowiła z pozytywnym skutkiem poszukiwania i ekshumację szczątków Żołnierzy Wyklętych na tzw. bydgoskiej Łącze. To miejsce złożenia ciał zamordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy walczyli również z drugim okupantem – sowieckim i ich polskimi agentami. Pierwsze prace sondażowe na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej przeprowadzone były rok temu ale nie dały rezultatu. Bo jak się okazało, do poszukiwania wyznaczona została inna działka niż wskazuje na to znaleziona dokumentacja. Początkowo prace miały być wznowione pod koniec marca, ale po konsultacji z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem skorygowano termin na 25 – 30 czerwca.

W drugim dniu prac odkryto jamę ze zbiorową mogiłą trzech partyzantów Armii Krajowej. Zapowiedzi dr Alicji Paczoskiej-Hauke z IPN okazały się trafne - odkryto szczątki kpt. Tadeusza Ośko vel Kossowskiego ps. "Sęp", por. Ludwika Austyniaka ps. "Cygan" i por. Floriana Dutkiewicza ps. "Jawor". Wymienieni zostali zamordowani metodą katyńską w bydgoskiej katowni przy Wałach Jagiellońskich 27 listopada 1946 r. Z ułożenia szkieletów wynika, że ciała wrzucono do dołu. Czaszki noszą ślady przestrzelenia. Bydgoska łączka kryje ciała co najmniej 70 partyzantów, zabitych przez sowieckiego okupanta. Prace archeologiczne na cmentarzu jeszcze potrwają.

Protoplasta „Pułkownika Kwiatkowskiego”

Wymienieni partyzanci działali na terenie miasta i powiatu bydgoskiego. W dniu 27 lutego 1945 r. wzięli oni udział w akcji odbicia siedmiu akowców w kamienicy przy ul. Śniadeckich 41. Za zabicie trzech milicjantów, którzy eskortowali żołnierz AK z więzienia w Koronowie do Jastrowa, gdzie mieli iść pod sąd polowy Armii Czerwonej (by ich rozstrzelać), zostali skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano w listopadzie 1946 r.

Jeden z tych partyzantów - Tadeusz Ośko ostatecznie wpadł w maju 1946 podczas obławy na leśniczówkę w Boluminie w gminie Dąbrowa Chełmińska. „Sęp” działał w bydgoskiej komórce WiN, która została rozbita na skutek wsypania przez jednego z jej członków. Historia tego partyzanta była kanwą do scenariusza filmu z Markiem Kondratem w roli głównej pt. „Pułkownik Kwiatkowski”.

Po badaniach (m.in. DNA) oficjalnie potwierdzono ujawnienie szczątków „Sępa”. W zeszłym tygodniu w dniu 4 października w Pałacu Prezydenckim zostały wręczone rodzinom noty identyfikujące. Łącznie było ich 21, wśród których były noty dotyczące kpt. Tadeusza Ośko ps. "Sęp", por. Ludwika Austyniaka ps. "Cygan" i por. Floriana Dutkiewicza ps. "Jawor".

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)