Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:
07 stycznia 2022

Nowy taryfikator mandatów. W łatwy sposób sprawdzisz punkty karne

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i# punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie – dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

Bezpieczeństwo na drodze powinno być zawsze priorytetem – nowe przepisy mają pomóc w jego zapewnieniu. Kierowcy – jeźdźcie bezpiecznie! Korzystajcie też z rozwiązań e-administracji (ale nie w trakcie jazdy!), które mogą ułatwić Wam życie.

Nowe zasady

W 2020 roku doszło do prawie 23 tysięcy wypadków, w których zginęło 2212 osób, a 26 199 zostało rannych. To mniej niż rok wcześniej, nadal jednak zbyt dużo.

Jakie zmiany obowiązują od początku 2022 roku?

W nowym taryfikatorze mandatów i punktów karnych znalazło się 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać 15 punktów karnych. Dodatkowo – od 1 września 2022 roku zostanie wydłużony czas, przez który punkty będą obecne na naszym koncie. Dotychczas – redukowały się po roku od ich zdobycia. Po zmianach – nastąpi to po dwóch latach od opłacenia mandatu za dane wykroczenie.

Zastanawiacie się, ile punktów karnych macie aktualnie na koncie? Możecie to sprawdzić w dowolnym momencie – online. Co więcej, na dwa sposoby. Czasy, w których trzeba było w tym celu udać się na komisariat to już przeszłość.

Na GOV.pl

Jednym ze sposobów na to, aby sprawdzić liczbę swoich punktów karnych jest skorzystanie z dedykowanej e-usługi. Jak to zrobić?

Krok 1. Wejdź na GOV.pl – to adres, który warto znać.
Krok 2. Wybierz sekcję: „Kierowcy i pojazdy”, a następnie e-usługę: „Sprawdź swoje punkty karne”.
Krok 3. Zaloguj się profilem zaufanym (PZ). Jeśli jeszcze go nie masz – sprawdź, jak założyć PZ.

Po zalogowaniu system przekieruje Cię na stronę, na której wyświetli się informacja o liczbie Twoich punktów karnych. Jeśli chcesz, możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować.

WAŻNE! Taki wydruk ma wyłącznie charakter informacyjny, nie jest dokumentem urzędowym. To znaczy, że sąd lub urząd może go nie uznać. Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o stanie swoich punktów karnych, dostaniesz je w komisariacie policji.

Kierowcy (i nie tylko!), zaglądajcie na GOV.pl. Spraw, które możecie załatwić o każdej porze i z dowolnego miejsca, jest tam znacznie więcej.

W aplikacji

Inna propozycja dla tych, którzy chcą sprawdzić, ile punktów karnych zdobyli, to nasz bezpłatna aplikacja mObywatel, czyli – cyfrowy portfel, w którym znajdziecie odwzorowanie swoich najważniejszych dokumentów i wiele więcej.

– mObywatel to aplikacja, którą w swoim telefonie powinien mieć każdy kierowca – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Znajdziemy tam nie tylko licznik punktów karnych, ale także mPrawo Jazdy i mPojazd – dodaje.

Zastanawiacie się jak to możliwe? Aplikacja mObywatel korzysta z danych, zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców (część Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Aby się do niej zalogować, niezbędny jest profil zaufany – to gwarancja bezpieczeństwa. PZ potwierdza, że Ty to Ty, dlatego – nikt nieuprawniony nie zdobędzie dostępu do Twoich dokumentów przechowywanych w aplikacji.

mObywatel to jednak znacznie więcej funkcjonalności. Jakich?

• mObywatel (wcześniej mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego,
• eRecepty,
• Unijny Certyfikat COVID,
• … i wiele więcej!

Dlatego – jeśli jeszcze nie korzystasz z mObywatela, pobierz go już dziś. Na urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj, na urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.
Kierowcy – wjedźcie bezpiecznie w nowy rok.

Szerokiej drogi!

Materiał: Cyfryzacja KPRM

Oceń artykuł: 15 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie z# innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)