Dziś mamy 2 października 2022, niedziela, imieniny obchodzą:
07 września 2022

Podpisano umowę na projekt i budowę kolejnego odcinka S10!

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na projekt i# budowę drogi ekspresowej S10 Emilianowo - Solec. To trzecia umowa na wykonanie, podzielonej na cztery odcinki realizacyjne, S10 Bydgoszcz - Toruń. Firma POLAQUA z Piaseczna zaprojektuje i zbuduje odcinek o długości 8,6 km. Wartość umowy to niemal 240 mln zł.

W maju br. ruszyła budowa dwóch odcinków drogi ekspresowej S10. Pierwszy z nich to trasa od węzła Bydgoszcz Południe do Emilianowa - wraz z rozbudową drogi krajowej nr 25 (wartość kontraktu to ponad 410 mln zł). Drugi projekt to odcinek Solec-Toruń Zachód, o długości 21,2 km. Jest to najdłuższy z czterech odcinków realizacyjnych 50-kilometrowej drogi ekspresowej na trasie Bydgoszcz-Toruń (wartość zadania to ponad 425 mln zł).

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślał dziś podczas konferencji prasowej, że droga ekspresowa S10 jest oczekiwana już od wielu lat.

– Proces budowy już na poważnie się rozpoczął i dzisiaj trzeci z czterech odcinków ma podpisaną umowę. Przypomnę, że w czerwcu 2020 roku rząd PiS zdecydował o finansowaniu tego zadania ze środków budżetu państwa – powiedział wojewoda.

Odcinek drogi ekspresowej S10 Emilianowo - Solec będzie miał długość 8,6 km. Rozpocznie się na wschód od planowanego węzła Emilianowo i prowadzić będzie w kierunku Torunia do Solca Kujawskiego, kończąc się przed planowanym węzłem Solec. W ramach tej inwestycji powstanie również Obwód Utrzymania Drogi oraz nowy węzeł Makowiska.

Omawiany odcinek będzie stanowił szybkie połączenie drogowe m.in. z Bydgoskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym i będzie faktycznym dopełnieniem południowego fragmentu obwodnicy Bydgoszczy.

Dyrektor GDDKiA Sebastian Borowiak zaznaczał, że odcinek drogi ekspresowej, na który została podpisana umowa, jest bardzo wyczekiwany zarówno przez kierowców jak i mieszkańców.

– Został nam do podpisania jeszcze odcinek czwarty – między Toruniem Zachód a Toruniem Południe. Na bardzo ważną kwestię wskazał już Pan wojewoda – do 2026 roku musimy zrealizować wszystkie te zadania. 41 miesięcy wykonawca ma na wykonanie całego odcinka – mówił.

W ramach tego zadania będzie wykonany jeden węzeł, pięć obiektów i przebudowanych będzie pięć dróg powiatowych i gminnych oraz dodatkowo dwa górne przejścia dla zwierząt wraz z dwoma obiektami mostowymi.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury poseł Piotr Król zapewniał, że po zbudowaniu drogi S10 Bydgoszcz odzyska odpowiednie miejsce na mapie Polski i będzie jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce, bo po prostu na to zasłużyła.

– Kończymy budowę S5, na którą bardzo czekali wszyscy mieszkańcy ziemi bydgoskiej. Droga S10 jest jedną z najbardziej wyczekiwanych dróg w Polsce jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Liczba dramatycznych wypadków, które mają tam miejsce, jest przerażająca. Niezwykle istotne jest to, że Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad udało się podpisać umowę z doświadczonymi wykonawcami – mówił.

Poseł Ewa Kozanecka podkreśliła, że jest to historyczne, bardzo długo wyczekiwane wydarzenie.

– Ta trasa jest nazywana 'drogą śmierci', ponieważ dochodzi na niej do wielu groźnych wypadków. Nowy fragment trasy zapewni bezpieczeństwo, poprawę jakości życia mieszkańców, a także pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy naszego regionu – powiedziała.

Zwracała uwagę, że drogi szybkiego ruchu stanowią swoisty krwioobieg gospodarki i ważny element sieci wszystkich połączeń. – Zadaniem drogi ekspresowej S10 jest też wyprowadzenie ruchu tranzytowego z DK10, usprawnienie połączenia Bydgoszczy z Toruniem oraz zapewnienie jego mieszkańcom szybkiego i bezpiecznego dojazdu do portu lotniczego – tłumaczyła.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Marek Bagrowski – maratończyk, ogrodnik i nie tylko. Kim on jest?

W naszej gminie mieszka wielu ciekawych ludzi z pasją. Jedną z takich osób jest z pewnością Pan Marek Bagrowski.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Rocznica wybuchu 2. wojny światowej. O historii strażackiego ruchu oporu

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe# oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)