Dziś mamy 22 września 2023, piątek, imieniny obchodzą:
07 września 2022

Podpisano umowę na projekt i budowę kolejnego odcinka S10!

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na projekt i# budowę drogi ekspresowej S10 Emilianowo - Solec. To trzecia umowa na wykonanie, podzielonej na cztery odcinki realizacyjne, S10 Bydgoszcz - Toruń. Firma POLAQUA z Piaseczna zaprojektuje i zbuduje odcinek o długości 8,6 km. Wartość umowy to niemal 240 mln zł.

W maju br. ruszyła budowa dwóch odcinków drogi ekspresowej S10. Pierwszy z nich to trasa od węzła Bydgoszcz Południe do Emilianowa - wraz z rozbudową drogi krajowej nr 25 (wartość kontraktu to ponad 410 mln zł). Drugi projekt to odcinek Solec-Toruń Zachód, o długości 21,2 km. Jest to najdłuższy z czterech odcinków realizacyjnych 50-kilometrowej drogi ekspresowej na trasie Bydgoszcz-Toruń (wartość zadania to ponad 425 mln zł).

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślał dziś podczas konferencji prasowej, że droga ekspresowa S10 jest oczekiwana już od wielu lat.

– Proces budowy już na poważnie się rozpoczął i dzisiaj trzeci z czterech odcinków ma podpisaną umowę. Przypomnę, że w czerwcu 2020 roku rząd PiS zdecydował o finansowaniu tego zadania ze środków budżetu państwa – powiedział wojewoda.

Odcinek drogi ekspresowej S10 Emilianowo - Solec będzie miał długość 8,6 km. Rozpocznie się na wschód od planowanego węzła Emilianowo i prowadzić będzie w kierunku Torunia do Solca Kujawskiego, kończąc się przed planowanym węzłem Solec. W ramach tej inwestycji powstanie również Obwód Utrzymania Drogi oraz nowy węzeł Makowiska.

Omawiany odcinek będzie stanowił szybkie połączenie drogowe m.in. z Bydgoskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym i będzie faktycznym dopełnieniem południowego fragmentu obwodnicy Bydgoszczy.

Dyrektor GDDKiA Sebastian Borowiak zaznaczał, że odcinek drogi ekspresowej, na który została podpisana umowa, jest bardzo wyczekiwany zarówno przez kierowców jak i mieszkańców.

– Został nam do podpisania jeszcze odcinek czwarty – między Toruniem Zachód a Toruniem Południe. Na bardzo ważną kwestię wskazał już Pan wojewoda – do 2026 roku musimy zrealizować wszystkie te zadania. 41 miesięcy wykonawca ma na wykonanie całego odcinka – mówił.

W ramach tego zadania będzie wykonany jeden węzeł, pięć obiektów i przebudowanych będzie pięć dróg powiatowych i gminnych oraz dodatkowo dwa górne przejścia dla zwierząt wraz z dwoma obiektami mostowymi.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury poseł Piotr Król zapewniał, że po zbudowaniu drogi S10 Bydgoszcz odzyska odpowiednie miejsce na mapie Polski i będzie jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce, bo po prostu na to zasłużyła.

– Kończymy budowę S5, na którą bardzo czekali wszyscy mieszkańcy ziemi bydgoskiej. Droga S10 jest jedną z najbardziej wyczekiwanych dróg w Polsce jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Liczba dramatycznych wypadków, które mają tam miejsce, jest przerażająca. Niezwykle istotne jest to, że Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad udało się podpisać umowę z doświadczonymi wykonawcami – mówił.

Poseł Ewa Kozanecka podkreśliła, że jest to historyczne, bardzo długo wyczekiwane wydarzenie.

– Ta trasa jest nazywana 'drogą śmierci', ponieważ dochodzi na niej do wielu groźnych wypadków. Nowy fragment trasy zapewni bezpieczeństwo, poprawę jakości życia mieszkańców, a także pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy naszego regionu – powiedziała.

Zwracała uwagę, że drogi szybkiego ruchu stanowią swoisty krwioobieg gospodarki i ważny element sieci wszystkich połączeń. – Zadaniem drogi ekspresowej S10 jest też wyprowadzenie ruchu tranzytowego z DK10, usprawnienie połączenia Bydgoszczy z Toruniem oraz zapewnienie jego mieszkańcom szybkiego i bezpiecznego dojazdu do portu lotniczego – tłumaczyła.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Wzrost płacy minimalnej w dwóch etapach. Ile wyniesie podwyżka?

W przyszłym roku najniższe wynagrodzenie wzrośnie w dwóch etapach. Od 1 stycznia płaca minimalna wynosić ma 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Jedzenie do biura. Jak komponować zdrowe i smaczne posiłki

Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków# sprawia, że wydajność pracownika wzrasta aż o 25% – tak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowie. Dobrze zbilansowany posiłek jest zatem niezbędny w czasie wielu godzin spędzonych w pracy, niezależnie od formy jej wykonywania.

(czytaj więcej)