Podsumowanie działań "Bezpieczny pieszy". Drogi powiatu bydgoskiego

fot. KMP Bydgoszcz
Bydgoscy policjanci po raz kolejny przeprowadzili działania ukierunkowane# na bezpieczeństwo pieszych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników. Do działań wykorzystali policyjnego drona.
Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, bo nie mogą liczyć na poduszki powietrzne czy inne techniczne wyposażenie, jakie znajduje sie w samochodzie. W nielicznych przypadkach w zderzeniu z pojazdem piesi wychodzą bez szwanku, generalnie zostają ranni i ni erzadko giną. Można tego uniknąć, jeśli poruszając się po drogach stosować będziemy elementy odblaskowe.
W trosce o bezpieczeństwo pieszych właśnie bydgoscy policjanci prowadzili wczoraj (24.07.2024) działania „Bezpieczny pieszy”. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też na zachowanie samych przechodniów.
Do akcji wykorzystali policyjnego drona, przy pomocy którego obserwowali ruch w rejonie ulicy Jagiellońskiej oraz Ogińskiego w Bydgoszczy.
Podczas działań bydgoscy policjanci ujawnili 105 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami wobec pieszych, z czego 75 z nich dotyczyło przekroczenia prędkości, a także 52 wykroczenia popełnione przez samych niezmotoryzowanych. 3 niechronionych uczestników ruchu drogowego zostało ukaranych mandatem karnym, a 49 policjanci pouczyli. Natomiast w odniesieniu do zmotoryzowanych – 64 z nich skończyło z mandatem karnym, a 41 z pouczeniem. Policjanci sporządzili również jeden wniosek o ukaranie do sądu.
Do najczęściej występujących wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami należą:
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,
- przekraczanie prędkości w rejonie pasów,
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
- nieprawidłowe przejeżdżanie przejść,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tzw. zebrze lub w innych okolicznościach.
Natomiast najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze i rowerzystów to:
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony,
- przebieganie przez drogę,
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
- przejeżdżanie na rowerze przez przejście dla pieszych.
Kolejny raz zwracamy się z apelem do wszystkich uczestników ruchu o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.
Materiał: KMP Bydgoszcz
Czytaj również
- Jazda na hulajnodze nie zawsze bezpieczna. Policjanci wylegitymowali 40 użytkowników
- Stracili 650 tys. zł. Zainwestowali w kryptowaluty na rzekomej platformie
- Nie ustąpił pierwszeństwa. Trzy osoby trafiły do szpitala
- Nadmierna prędkość quadem. 24-latek zabrany do szpitala
- XXIV Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci. Policjanci zabezpieczali wydarzenie
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji

Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!