Dziś mamy 26 listopada 2022, sobota, imieniny obchodzą:
28 września 2022

XXI Konferencja Agencji Płatniczych. Przedstawiciele 5 państw odwiedzili Czemlewo

fot Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

fot Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

W Toruniu rozpoczęła się# XXI Konferencja Agencji Płatniczych Państw Bałtyckich i Polski Jej organizatorem jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W konferencji z 21 września wzięli udział przedstawiciele Litwy, Łotwy, Estonii, a także Serbii – w której ARiMR, jako lider, prowadzi projekt twinnigowy. Polskiej delegacji przewodziła Halina Szymańska, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W wydarzeniu uczestniczył także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik.

– Podczas corocznych spotkań dzielimy się osiągnięciami związanymi z obsługą działań realizowanych w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich i omawiamy bieżące problemy związane z realizacją działań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Celem konferencji jest również pogłębianie współpracy oraz wymiana doświadczeń pomiędzy agencjami płatniczymi – powiedziała w trakcie powitania prezes Halina Szymańska.

Z kolei minister Ryszard Bartosik podkreślił, że sektor rolniczy stanął na wysokości zadania w tym trudnym czasie i z nadzieją można patrzeć w przyszłość. – Polska znalazła się wśród siedmiu krajów członkowskich Wspólnoty, które jako pierwsze uzyskały akceptację Komisji Europejskiej dla swoich Planów Strategicznych. Kolejnym ważnym wyzwaniem dla naszego kraju jest realizacja i wdrożenie Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Będzie to miało ogromny wpływ na dynamikę rozwoju polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich.

Niemal cały dzień wypełniły sesje plenarne, które dotyczyły pięciu ważnych tematów:

Nowoczesne sposoby komunikacji z rolnikami oraz automatyzacja składania i administrowania wnioskami o płatność;
Nowa perspektywa Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie ekoschematów;
System Monitorowania Obszaru (AMS) i zdjęcia geotagowane;
Zasady udzielania premii w ramach interwencji Młody Rolnik i Restrukturyzacja małych gospodarstw w okresie 2023-2027;
Ocena konkurencyjności projektów w okresie 2023-2027.

Po południu odbyło się spotkanie w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich w Czemlewie, które wpisane jest do prowadzonego przez ARiMR rejestru. Wizyta była okazją, by panie opowiedziały o swoich działaniach i zaprezentowały zwyczaje ziemi kujawsko-pomorskiej, a goście posmakowali lokalnych specjałów.  

Materiał: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa/red.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Marek Bagrowski – maratończyk, ogrodnik i nie tylko. Kim on jest?

W naszej gminie mieszka wielu ciekawych ludzi z pasją. Jedną z takich osób jest z pewnością Pan Marek Bagrowski.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Rocznica wybuchu 2. wojny światowej. O historii strażackiego ruchu oporu

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe# oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)