Dziś mamy 23 marca 2025, niedziela, imieniny obchodzą:
21 października 2024

Edukacja z wojskiem. Żołnierze rozpoczęli realizację programu

fot. powierzone

fot. powierzone

Program edukacyjno-obronny przygotowany i realizowany# wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej obejmie w naszym województwie 65 placówek oświatowych.

Żołnierze z siedmiu jednostek wojskowych stacjonujących na Kujawach i Pomorzu rozpoczynają realizację programu Edukacja z Wojskiem. Specjalnie i merytorycznie przeszkoleni mundurowi w dwóch blokach lekcyjnych przedstawią uczniom podstawowe zasady bezpiecznego zachowania. Uczniowie dowiedzą się:

- co to to jest bezpieczeństwo i jak bardzo szerokie jest to zagadnienie,

- jakie są sposoby alarmowania,

- na czym polega szeroko rozumiana ochrona,

- jakie elementy są ważne w podejmowaniu różnych działań ratowniczych,

- co to jest informacja, jak i kto może ją wykorzystywać w niepożądany sposób.


W bloku praktycznym uczniowie przy wsparciu wojskowych będą mogli wziąć udział w aranżowanej próbie wzywania pomocy, ewakuować się do miejsca zbiórki i przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy.

Nowym elementem tej edycji programu są dodatkowe zajęcia z weteranem misji zagranicznych, które dedykowane są wyłącznie do młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Założeniem projektu Edukacja z Wojskiem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze obronności i bezpieczeństwa, jak również kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności potrzebnych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Zajęcia w szkołach w ramach programu Edukacja z Wojskiem będą odbywać się do 13 grudnia br.

Materiał: ppor. Julia Rozworowska-Wolańska / wojewódzki koordynator projektu Edukacja z Wojskiem

Oceń artykuł: 17 39

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie #poświęcone weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)
0

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety #Jędrzejewskiej 21 marca zostanie podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)