Kultura / Rozrywka
Spotkanie dla seniorów i osób samotnych. Wspólnie spędzono czas

Tradycyjnie w święto Trzech Króli sołectwo Dąbrowa Chełmińska zorganizowało spotkanie świąteczno - noworoczne dla seniorów i osób samotnych.
(czytaj więcej)Gzinianie o swoich rodzinach. Ruszyli śladami swojej historii

W ramach projektu „Gzin – śladami jego historii” mieszkańcy danego sołectwa przedstawili historię rodzin zamieszkujących Gzin, podczas warsztatów „Nasi mieszkańcy, naszą historią”.
(czytaj więcej)Razem aktywnie przygotowali wiązanki. Spotkali się w Ośrodku Kultury

Czwartkowe zajęcia realizowane w ramach projektu# "Razem aktywnie – małe wielkie zmiany" dotyczyły przygotowania wiązanek.
(czytaj więcej)Powrót do przeszłości z zapiskami babć. Co tym razem ugotowano?

25 października odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu „Razem aktywnie – małe# wielkie zmiany”, w trakcie którego przygotowano dania wg. lokalnych tradycji i receptur.
(czytaj więcej)Uczestnicy chwycili za młotek i gwoździe. Wybili małe dzieła sztuki

Młotek, malutkie gwoździe, deska i kordonek – czyli #najgłośniejsze warsztaty projektowe ze String Art’u w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dąbrowie Chełmińskiej.
(czytaj więcej)Film o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Odbyła się premiera w Bydgoszczy

W środę 19 października, w 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w# Urzędzie Wojewódzkim odbyła się premiera filmu dokumentalnego Mirosława Basaja produkcji TVP pt. „Jerzy, słowa przerwane…”. Organizatorami pokazu byli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Dyrektor TVP3 Bydgoszcz Michał Rybicki.
(czytaj więcej)Piękno przyrody uwiecznione przez fotografików. Zostali nagrodzeni

Wczoraj (18 października) w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się #uroczyste podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, pn. „Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego” – edycja 2022. W uroczystości wzięli udział m.in. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu Ireneusz Stachowiak.
(czytaj więcej)„Zapiski babci powrotem do przeszłości”. Odbyły się warsztaty projektowe

„Zapiski babci powrotem do przeszłości” – pod tym właśnie hasłem# przebiegły wczorajsze warsztaty projektowe w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dąbrowie Chełmińskiej.
(czytaj więcej)Czarżanie zainspirowali się dyniami. Przygotowali z nich przysmaki

Wczoraj 18 października odbyły się warsztaty pt. „Dyniowe inspiracje powrotem do# tradycji kulinarnych i historycznych naszego regionu” w Czarżu, Z tego powodu mieszkańcy zebrali się, aby przygotować wiele smakowitych przysmaków z dynią w roli głównej.
(czytaj więcej)Popłynęli Fantazją. Żeglowali ze spływem Brdy

Ponad dwudziestu uczestników liczył sobie październikowy spływ# Brdą współfinansowany przez Powiat Bydgoski. Wykorzystana została bardzo sprzyjająca pogoda w sobotę. Choć trochę pokropiło spływowicze mieli okazję obejrzeć Bydgoszcz z poziomu rzeki.
(czytaj więcej)Nagrodzono fotografików. Uwiecznili zabytki powiatu bydgoskiego

Wydział Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w# Bydgoszczy zorganizował w nowej odsłonie I edycję konkursu pn. „Zabytki Powiatu Bydgoskiego w filmie i w fotografii”.
(czytaj więcej)Panie wzięły udział w warsztatach. Skręcały kwiaty z foraminu

Panie z gminy Dąbrowa Chełmińska wzięły udział w# warsztatach przeprowadzonych przez instruktorów Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.
(czytaj więcej)Babie lato z miejscowymi KGW. Panie wspólnie się integrowały

17 września w sali w Boluminie spotkały się członkinie z# Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Dąbrowa Chełmińska Bolumin, Czemlewo, Gzin, Nowy Dwór, Ostromecko, Rafa, Wałdowo Królewskie.
(czytaj więcej)Rodzinnie na jeziorze Jezuickim. Popłynęli kajakami

Kajakami wokół jeziora Jezuickiego popłynęli w minioną sobotę (3 września) uczestnicy spływu kajakowego w ramach projektu "Rodzinna turystyka kajakowa", który został dofinansowany przez Powiat Bydgoski.
(czytaj więcej)Dowiedzieli się jak jedli przodkowie. Przez dwa dni to gotowali to samo

„Kuchnia pałucka od neolitu i w pandemii” to nazwa projektu, w którym# uczestnicy poznawali jak żywili się nasi przodkowie a także mieli okazję samodzielnie przygotowywać posiłki.
(czytaj więcej)Gminne dożynki w Otowicach. Zabawa była z „pompą”

20 sierpnia 2022 roku w Otowicach odbyły się Gminne Dożynki. Uroczystości rozpoczęły się o# godz. 15.45 przemarszem barwnego korowodu dożynkowego, prowadzonego przez orkiestrę dętą ze Złejwsi Wielkiej.
(czytaj więcej)Witacze dożynkowe ozdobiły gminę. Artyści „porażają” kreatywnością

Wielkimi krokami zbliżają się dożynki w całej Polsce. Dąbrowa Chełmińska również# będzie świętować zakończenie zbiorów. Na okres przed właściwą imprezą w całej gminie zostały postawione witacze dożynkowe.
(czytaj więcej)Najmłodsi przedstawili historię Mojżesza. Byli uczestnicy z powiatu bydgoskiego

Historia życia Mojżesza była tematem przedstawienia zaprezentowanego przez# młodych uczestników Oazy Rodzin drugiego stopnia w Bańskiej Wyżnej. Finałem była wędrówka rodziców z dziećmi do Ziemi Obiecanej.
(czytaj więcej)Marek Bagrowski – maratończyk, ogrodnik i nie tylko. Kim on jest?

W naszej gminie mieszka wielu ciekawych ludzi z pasją. Jedną z takich osób jest z pewnością Pan Marek Bagrowski.
(czytaj więcej)Dodatki do emerytur i rent w górę. Ile wyniosła waloryzacja w tym roku?

Co roku 1 marca ZUS przeprowadza waloryzację świadczeń. #Podwyżką objęte są również dodatki i świadczenia pieniężne, które w tym roku wzrosną o 14,8 proc. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie wynosił 294,39 zł.
(czytaj więcej)Rocznica wybuchu 2. wojny światowej. O historii strażackiego ruchu oporu

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe# oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.
(czytaj więcej)Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”. Obchodzony od 2011 roku

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. #Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
(czytaj więcej)