Dziś mamy 26 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

Fakty

25 maja 2022 0

Już po egzaminie z matematyki. Jakie zadania rozwiązywali uczniowie?

Ósmoklasiści mają już za sobą egzamin z# matematyki. Sprawdziliśmy, z jakimi zadaniami musiała się dzisiaj zmierzyć młodzież.

(czytaj więcej)
25 maja 2022 0

„Samorząd wspierający seniorów”. Wójt otrzymał tytuł

W Urzędzie Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej 24 maja przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w# Toruniu Pan Roman Tasarz w imieniu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego wręczył Wójtowi Gminy Radosławowi Ciechackiemu symboliczny tytuł: „Samorząd wspierający seniorów”.

(czytaj więcej)
25 maja 2022 0

Powiatowy finał ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Jakie są wyniki?

Jednostka OSP Dąbrowa Chełmińska była gospodarzem współorganizowanego przez# Starostę Bydgoskiego, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bydgoszczy i Komendę Miejską PSP w Bydgoszczy - Powiatowego Finału Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

(czytaj więcej)
25 maja 2022 0

Już 160 tys. Ukraińców zatrudnionych dzięki uproszczonej procedurze

Już 160 tys. obywateli Ukrainy zatrudnili pracodawcy na# podstawie przepisów specustawy. „Najwięcej osób znalazło pracę w woj. mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

(czytaj więcej)
24 maja 2022 0

Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminacyjny maraton. Dzisiaj język polski

24 maja absolwenci szkół podstawowych w całej Polsce dokładnie o# godzinie 9.00 rozpoczęli egzaminacyjny maraton, który potrwa trzy. Na początku młodzież rozwiązywała zadania z języka polskiego.

(czytaj więcej)
24 maja 2022 0

Egzamin ósmoklasisty. Zobacz arkusz z języka polskiego

Ponad pół miliona uczniów z całej Polski przystąpiło# dzisiaj do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już arkusz.

(czytaj więcej)
23 maja 2022 0

Sklep internetowy otwarty! Lokalne przysmaki trafią na nasze stoły

Domowe drożdżówki z lokalnymi dodatkami, rabarbar, wegańskie# naleśniki, pasztet ze śledzia i sery podpuszczkowe z rodzinnego gospodarstwa – to nowości, które pojawiły się w sklepie internetowym Lokalna Żywność. W ofercie także swojskie wędliny, przetwory owocowe i warzywne oraz miody. Okienko zakupowe będzie otwarte do 30 maja. Odbiór 2 czerwca w trzech toruńskich lokalizacjach.

(czytaj więcej)
22 maja 2022 0

Pomoc przewlekle chorym. 250 tysięcy złotych dla pozarządówek z regionu

Środki na opiekę paliatywną, prowadzenie wypożyczalni sprzętu do# rehabilitacji, terapię domową czy fizykoterapię - dziewiętnaście pozarządówek z regionu otrzyma łącznie 250 tysięcy złotych na organizację wsparcia, leczenia lub rehabilitacji osób przewlekle chorych.

(czytaj więcej)
22 maja 2022 0

Budowa nowego budynku ośrodka zdrowia w Dąbrowie Chełmińskiej

W piątek, 20 maja została podpisana umowa na# budowę nowego budynku ośrodka zdrowia w Dąbrowie Chełmińskiej. Wykonawca generalny inwestycji: Andrzej Gratkowski z Dąbrowy Chełmińskiej. Wartość kontraktu 5,05 mln.

(czytaj więcej)
22 maja 2022 0

„Z roku na rok coraz więcej osób potrzebuje wsparcia”. Spotkanie w KPUW

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz otworzył w# miniony piątek konferencję przygotowaną wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej w zakresie procesu deinstytuacjonalizacji usług społecznych.

(czytaj więcej)
21 maja 2022 0

Bohaterska postawa funkcjonariusza. W porę zareagował, gdy zobaczył dym

Płk Andrzej Gniot, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w# Bydgoszczy wręczył odznakę „Semper Paratus” nadaną przez gen. Jacka Kitlińskiego, Dyrektora Generalnego Służby Więziennej kpr. Jakubowi Chojnowskiemu, funkcjonariuszowi Zakładu Karnego w Koronowie.

(czytaj więcej)
20 maja 2022 0

Ponad 1,67 mld zł trafiło do rodzin w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

Rodzinny kapitał opiekuńczy to ważne wsparcie dla# rodzin z małymi dziećmi. Do tej pory przyznano blisko 482 tys. takich świadczeń, a do rodzin trafiło już ponad 1,67 mld zł.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 0

Wojewódzkie obchody święta strażaków. Wręczono medale i odznaczenia

Dziś (19 maja) w amfiteatrze nad# jeziorem Zamkowym w Wąbrzeźnie odbywały się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Podczas uroczystości samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. W programie spotkania uroczysty apel, wręczenie medali i odznaczeń oraz pokaz sprzętu strażackiego.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 0

Razem przez świat. Wielkie święto po 2 latach przerwy

We wtorek, 18 maja, odbył się w Mroczy XIII Wojewódzki Konkurs Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Obecni byli przedstawiciele powiatu bydgoskiego.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 0

Rządowe wsparcie dla ratowników wodnych z regionu

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podpisał dzisiaj umowy z #przedstawicielami dziewięciu podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego. Wsparcie finansowe poprawi bezpieczeństwo na kąpieliskach.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

W przyszłym tygodniu egzamin ósmoklasisty. Niewiele czasu na powtórki

W przyszłym tygodniu absolwenci szkół podstawowych w# całej Polsce rozpoczną egzaminacyjny maraton. Potrwa on trzy dni.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

Szkolenia dla ratowników w regionie. Kto może wziąć udział w kursie?

Trwają przygotowania do sezonu letniego i# szkolenie nowej kadry. Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czekają na mieszkańców regionu, którzy chcą wziąć udział w kursach zawodowych dla ratowników, sterników motorowodnych lub płetwonurków i uzyskać certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy. Projekt zyskał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ruszają kolejne nabory.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

W Polsce zniesiono stan epidemii. Obowiązywał od marca 2020 roku

Dziś, 16 maja weszło w życie rozporządzenie, które# zmienia stan epidemii na stan zagrożenia epidemicznego.

(czytaj więcej)
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grillowanie ruszył. O tych wskazówkach nie możesz zapomnieć!

Długi majówkowy trwa. Część z nas spędzi go# w gronie bliskich i znajomych. To czas, kiedy wyjeżdżamy m.in. na działkę. Często zabieramy ze sobą grilla, który pozwoli przygotować pyszny posiłek. Grillowanie sprawia dużo przyjemności, lecz należy pamiętać, że wykorzystujemy przy nim ogień otwarty, co niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)