Fundusz Sołecki - najlepsza inicjatywa. Wojewódzki etap konkursu
fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP
Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłosił #nabór zgłoszeń do wojewódzkiego etapu konkursu „Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa”, skierowanego do sołectw z naszego regionu. To doskonała okazja, aby zaprezentować ciekawe projekty zrealizowane dzięki środkom funduszu sołeckiego i zdobyć nagrody finansowe oraz promocję lokalnej społeczności.
– Fundusz sołecki to nie tylko narzędzie finansowe. To przede wszystkim wyraz zaufania do mieszkańców wsi i ich liderów. Sołtysi najlepiej znają potrzeby swoich małych ojczyzn – wiedzą, czy w danym sołectwie pilniejsza jest modernizacja świetlicy, doposażenie placu zabaw, poprawa bezpieczeństwa na drodze czy wsparcie lokalnych inicjatyw integrujących mieszkańców. Projekty zgłaszane do tego konkursu to dobre praktyki, inicjatywy wyznaczające kierunek rozwoju obszarów wiejskich, dlatego zachęcamy wszystkie sołectwa do udziału – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W konkursie mogą uczestniczyć wszystkie sołectwa z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, które w latach 2011–2025 zrealizowały projekty finansowane ze środków funduszu sołeckiego lub wykorzystały fundusz jako wkład własny. Inicjatywa sprzyja aktywizacji mieszkańców wsi, prezentacji sukcesów społeczności lokalnych oraz wymianie doświadczeń między sołectwami.
Zgłoszenia może dokonać: sołtys wsi, członek rady sołeckiej lub wójt lub burmistrz gminy, na terenie której znajduje się dane sołectwo.
Udział w konkursie to przede wszystkim doskonała okazja do promocji działalności sołectwa, pokazanie lokalnych sukcesów i inspiracja dla innych wsi. To również szansa na zdobycie nagród finansowych. Łączna pula nagród wynosi 16 000 zł. Ponadto laureaci wojewódzkiego etapu będą reprezentować region w krajowym finale konkursu organizowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.
Zgłoszenie w formie papierowej należy przesłać do pocztą lub dostarczyć je osobiście do 10 marca 2026 r. na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Departament Rolnictwa i Geodezji, Plac Teatralny 2, 87-100 Toruń.
Informacje o konkursie i szczegółowe zasady naboru dostępne są w regulaminie oraz załącznikach publikowanych na stronie województwa. (https://kujawsko-pomorskie.pl/rolnictwo/wez-udzial-w-konkursie-fundusz-solecki-najlepsza-inicjatywa-2/)
W naszym województwie została powołana w 2024 roku Kujawsko-Pomorska Rada Sołtysów. Jest dla samorządu województwa ważnym partnerem w rozmowie o przyszłości wsi w regionie. To reprezentacja wszystkich sołectw województwa, która pozwala skuteczniej wsłuchiwać się w lokalne potrzeby i przekładać je na konkretne działania.
Trzecie posiedzenie Kujawsko-Pomorskiej Rady Sołtysów (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/posiedzenie-rady-soltysow/)
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Bezpieczne lato oczami dziecka. Konkurs dla uczniów
- "Monte Cassino – Szlaki Nadziei". Wyłoniono laureatów konkursu
- Konkurs wiedzy o świętym Janie Pawle II. Kto zwyciężył?
- Dodatkowe punkty w rekrutacji. Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa
- "Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa". Weź udział w konkursie
Dodaj komentarz
Lipiec 1943 roku na Wołyniu. Skutki pogromów
Rzeź dokonana na Polakach przez nacjonalistów# ukraińskich w lipcu 1943 r. w województwie wołyńskim to fragment trwającej kilka lat tzw. zbrodni wołyńskiej, uznawanej przez prawników i historyków za ludobójstwo. Ten jeden wybrany do opisu miesiąc stanowił jej apogeum. Przebieg i sposób dokonania zbrodni odzwierciedlał planowość, organizację i bezwzględność procesu depolonizacji ziem zamieszkanych wspólnie przez Polaków i Ukraińców.
(czytaj więcej)Nalewka z orzecha włoskiego. Eliksir zdrowia i smaku
Nalewka z orzecha włoskiego, znana też jako# orzechówka, to jedna z najbardziej cenionych nalewek w polskiej tradycji domowego przetwórstwa. Jej intensywny smak, ciemna barwa i lecznicze właściwości sprawiają, że gości w spiżarniach od pokoleń. To nie tylko pyszny trunek, ale również naturalny środek wspomagający trawienie i wzmacniający organizm.
(czytaj więcej)Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka
Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś #uważać na rośliny, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.
(czytaj więcej)Otrzymały obrączki i loggery GPS. Specjalna akcja
Trzy bociany czarne i pięć #bocianów białych zostało zaobrączkowanych oraz wyposażonych w loggery GPS na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki zebranym danym naukowcy i przyrodnicy będą mogli śledzić wędrówki ptaków oraz lepiej poznać ich zwyczaje. W akcji pomogli leśnicy z nadleśnictw Zamrzenica i Runowo.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!