Dziś mamy 16 lipca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
16 marca 2023

Gospodarz wsi, służący lokalnej społeczności. Wojewódzki Dzień Sołtysa

fot. KPUW

fot. KPUW

Podziękowanie sołtysom za ich codzienny trud oraz wręczenie# nagród laureatom drugiej edycji konkursu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla sołtysów na najlepsze upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości. Tak w skrócie można podsumować – zorganizowaną 11 marca, czyli w Dzień Sołtysa – uroczystość w sali Kinoteatru Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

W liście przesłanym na dzisiejszą uroczystość Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, minister Grażyna Ignaczak-Bandych napisała:

Urząd sołtysa jest jedną z najstarszych instytucji samorządowych w Polsce, znaną od blisko 800 lat. Choć przez ten długi czas jego zadania wielokrotnie ulegały przekształceniom, to zawsze sołtys był gospodarzem wsi, służącym lokalnej społeczności. Z okazji obchodów Dnia Sołtysa w województwie kujawsko-pomorskim proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz życzenia wytrwałości i powodzenia w pracy na rzecz polskiej wsi.

Dodatek emerytalny
Minister Łukasz Schreiber podkreślił, że podczas odwiedzania różnych miejsc naszego województwa widzi, jak ważną rolę pełnią sołtysi i jakim wzorem są dla lokalnej społeczności.

W docenieniu tej roli, z inicjatywy pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego i pana Premiera Mateusza Morawieckiego nasz klub przygotowuje projekt ustawy, który ma być wyrazem szacunku i podziękowania i przyznać Państwu, tak jak strażakom ochotnikom, dodatek emerytalny – dodał.

Organizator dzisiejszej uroczystości - Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, zauważył, że sołtys jest pośrednikiem między społecznością wiejską a władzami gminy i to właśnie dzięki sołtysom kujawsko-pomorska wieś tętni życiem, obfituje w inicjatywy społeczne, kulturalne i gospodarcze.

Od wielu lat pełnię funkcje publiczne, obserwuję pracę sołtysów i znam ich codzienne zmagania. Funkcja sołtysa nie jest pisana każdemu. Trzeba przede wszystkim lubić ludzi i mieć dużo cierpliwości. Bez tych podstawowych cech nie da się sprawować tej funkcji – mówił wojewoda, który dziękował sołtysom za ich codzienny trud i zaangażowanie oraz udział w tak ważnym konkursie związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Są zawsze blisko mieszkańców
Poseł Tomasz Latos powiedział, że niejednokrotnie już słyszał od mieszkańców poszczególnych miejscowości, że bez trudu i działań sołtysa wielu inicjatyw lokalnych nie udałoby się zrealizować.

Jesteście pierwszymi, którzy walczą często nawet o drobne sprawy. Uczestnikami samorządowego sprawowania władzy w Polsce od tego najniższego, ale jakże ważnego szczebla – mówił.

Chcemy wam dziś podziękować za to, że zawsze jesteście blisko mieszkańców, że potraficie się wsłuchać w ich głos, że potraficie przejmować problemy ludzi, którzy Wam zaufali i Was wybrali – powiedziała poseł Ewa Kozanecka.

Poseł Piotr Król podkreślił, że musimy w Polsce wrócić do doceniania ludzi, którzy wykonują pracę na rzecz naszej Ojczyzny.

Każda najmniejsza gmina czy sołectwo to są części, z których składa się nasza Ojczyzna. Posłem, radnym, czy sołtysem się bywa, ale kluczowe jest to, jakimi jesteśmy ludźmi. Głęboko wierzę w to, że Państwo podjęliście się tej misji, bo macie dużo empatii i drugi człowiek ma dla Was znaczenie – dodał.

Listy gratulacyjne od minister Grażyny Ignaczak-Bandych, Szefowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz podziękowania Wojewody Kujawsko-Pomorskiego sołtysom, którzy pełnią swoje funkcje już od kilkudziesięciu lat, wręczyli: minister Łukasz Schreiber i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Otrzymali je:

Henryk Wysocki - Sołectwo Byłyczek, gmina Śliwice
Eugeniusz Rabanowski - Sołectwo Stary Folwark, gmina Grudziądz
Henryk Kołecki - Sołectwo Kozjaty, gmina Topólka
Zenon Gralak - Sołectwo Kobylnica, gmina Kruszwica
Stanisław Świątkowski - Sołectwo Poczałkowo, gmina Aleksandrów Kujawski
Tadeusz Kaźnica - Sołectwo Borówno, gmina Dobrcz
Konrad Cichański - Sołectwo Osielsko, gmina Osielsko
Krystyna Ćwiklińska - Sołectwo Świecie, gmina Brzozie
Józef Mróz - Sołectwo Zalesie, gmina Świekatowo
Podsumowanie II edycji konkursu wojewody
Przewodniczący Komisji Konkursowej, doradca wojewody Jarosław Jakubowski podsumował II edycję Konkursu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla sołtysów z województwa na najlepsze upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości w 2022 roku.

W naszej strefie klimatycznej listopad jest raczej niesprzyjającym miesiącem do urządzania spektakularnych eventów, jednakże to, co Państwo przygotowaliście wspólnie z innymi podmiotami, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Serce rosło, kiedy przyszło nam oceniać Państwa zgłoszenia. Bardzo zależało nam na docenieniu: zgodności tematycznej, kreatywności i wspólnotowości działań, czyli zaproszeniu do współpracy szerokich środowisk - kół gospodyń wiejskich, świetlic, jednostek OSP, szkół, czy domów kultury – mówił Jarosław Jakubowski.

W ramach drugiej edycji Konkursu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla sołectw z regionu na najlepsze upamiętnienie w 2022 r. Narodowego Święta Niepodległości nagrodzonych zostało 47 sołectw.

Wycieczkę autokarową do Warszawy wygrały:
Bysław, gmina Lubiewo
Dobrzejewice, gmina Obrowo
Drzewianowo, gmina Mrocza
Kozłowo, gmina Świecie
Legbąd, gmina Tuchola
Lubiewo, gmina Lubiewo
Parchanie, gmina Dąbrowa Biskupia
Samsieczno, gmina Sicienko
Sławsk Wielki, gmina Kruszwica
Suchatówka, gmina Gniewkowo
Wierzbiczany, gmina Gniewkowo

Na wycieczkę do Gdańska pojadą:
Błędowo, gmina Lubień Kujawski
Chrosno, gmina Kruszwica
Dąbrówka Kujawska, gmina Inowrocław
Gnojno, gmina Inowrocław
Gostycyn, gmina Gostycyn
Janówko, gmina Brzozie
Lińsk, gmina Śliwice
Makówiec, gmina Chrostkowo
Nowa Wieś, gmina Grudziądz
Parchanki, gmina Inowrocław
Piechcin, gmina Barcin
Szczepanowo, gmina Dąbrowa
Wieszczyce, gmina Kęsowo
Wudzyn, gmina Dobrcz
Żalinowo, gmina Inowrocław

Poznań odwiedzą:
Choceń, gmina Choceń
Cielęta, gmina Brodnica
Cieślin, gmina Inowrocław
Dąbrówka, gmina Kamień Krajeński
Dusocin, gmina Grudziądz
Gogółkowo, gmina Gąsawa
Jacewo, gmina Inowrocław
Kotowy, gmina Skrwilno
Krzekotowo, gmina Dąbrowa
Maksymilianowo, gmina Osielsko
Niemcz, gmina Osielsko
Olszewice, gmina Inowrocław
Osiek nad Wisłą, gmina Obrowo
Piątkowo, gmina Kowalewo Pomorskie
Pływaczewo, gmina Ryńsk
Raciąż, gmina Tuchola
Sławęcinek, gmina Inowrocław
Szarnoś, gmina Świecie nad Osą
Trzemiętowo, gmina Sicienko
Zgniłobłoty, gmina Bobrowo
Zielonczyn, gmina Sicienko

Podczas wydarzenia wyświetlony został film prezentujący materiały konkursowe. Uroczystość uświetnił koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.

Oceń artykuł: 26 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)