Dziś mamy 15 stycznia 2026, czwartek, imieniny obchodzą:
15 stycznia 2026

Jaki jest zasięg internetu w Polsce. Przygotowano raport.

fot. freepik

fot. freepik

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło kolejną edycję# raportu „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu”, prezentującą dane aktualne na koniec czwartego kwartału 2025 r. Publikacja jest kompleksowym źródłem informacji o stanie infrastruktury szerokopasmowej w Polsce. Obejmuje cały kraj, z podziałem na województwa oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Raport został opracowany na podstawie danych gromadzonych w Systemie Informacyjnym o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS), dostępnym na portalu internet.gov.pl. Udostępnione na tej stronie informacje o zasięgach oraz planach inwestycyjnych są przekazywane bezpośrednio przez podmioty zobowiązane do raportowania, w tym przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Co zawiera raport?

Najnowsza edycja raportu pokazuje dalszy rozwój infrastruktury stacjonarnego internetu szerokopasmowego w Polsce. W porównaniu z poprzednią edycją zwiększyła się liczba punktów adresowych objętych zasięgiem – na koniec grudnia 2025 było ich 7 905 930. Według danych na koniec września 2025 r. operatorzy raportowali zasięg w 7 831 968 punktach adresowych. Jeszcze większy wzrost widać porównując dane sprzed roku – wtedy zasięgiem objętych było 7 634 907 adresów.

Raport pokazuje także stopniowy spadek liczby punktów adresowych bez dostępu do internetu lub objętych usługami, które nie spełniają minimalnych standardów jakości. Na koniec grudnia 2025 roku w Polsce było 2 149 031 tzw. białych plam NGA, podczas gdy w raporcie sprzed roku ich liczba wynosiła 2 428 633.

Raport prezentuje szczegółowe informacje o dostępności internetu stacjonarnego w budynkach i nieruchomościach posiadających urzędowo ustalone adresy, uwzględniając różne progi przepustowości. Ujęto w nim także dane dotyczące tzw. białych plam, czyli obszarach które wymagają dodatkowych działań inwestycyjnych, oraz informacje o planowanych i realizowanych przedsięwzięciach telekomunikacyjnych. Dzięki temu publikacja pozwala ocenić aktualny stan sieci oraz wskazać obszary, w których potrzebne jest dalsze wsparcie rozwoju infrastruktury.

Narzędzie analityczne dla jednostek samorządu terytorialnego

Istotnym elementem raportu są dane przygotowane z myślą o jednostkach samorządu terytorialnego. Umożliwiają one gminom, powiatom i województwom prowadzenie analiz lokalnych, planowanie rozwoju cyfrowego oraz podejmowanie decyzji inwestycyjnych w oparciu o aktualne i jednolite informacje. Dla każdej jednostki dostępne są dane pozwalające ocenić zarówno aktualny poziom pokrycia infrastrukturą, jak i perspektywy jego poprawy w najbliższych latach.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem oraz do zgłaszania uwag i propozycji, które mogą pomóc w dalszym doskonaleniu kolejnych edycji opracowania. Sugestie można przesyłać na adres: sekretariat.DT@cyfra.gov.pl.

Materiały

Polska_Q4_2025
raport_dolnośląskie
raport_kujawsko-pomorskie
raport_lubelskie
raport_lubuskie
raport_łódzkie
raport_małopolskie
raport_mazowieckie
raport_opolskie
raport_podkarpackie
raport_podlaskie
raport_pomorskieaport_śląskie
raport_świętokrzyskie
raport_warmińsko-mazurskie
raport_wielkopolskie
raport_zachodniopomorskie

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Szybkie dania z 5 składników. Doskonałe na zimowe wieczory

Zimą Polacy szczególnie chętnie sięgają po przepisy#, które można przygotować szybko, z niewielu składników i bez konieczności długiego stania przy kuchence. Gdy dni są krótkie i zimne, w kuchni liczy się komfort, prostota i ciepło talerza, który pojawia się na stole w kilkanaście minut. W tym sezonie największą popularnością cieszą się dania proste i sycące, oparte na kilku podstawowych produktach, które prawie zawsze mamy w domu: jajkach, pomidorach, pieczywie, warzywach ze spiżarki i oczywiście serach. To kuchnia, której siła tkwi w minimalizmie — kilka przemyślanych składników potrafi stworzyć danie, które poprawia humor po całym dniu.

(czytaj więcej)
0

Trwa karnawał. W jakie dni wypadają święta wielkanocne w tym roku?

Rozpoczął się okres karnawału# - czas radości, zabaw i spotkań w gronie rodziny oraz przyjaciół. To okres, który kojarzy się z balami, imprezami i wesołą atmosferą. Karnawał potrwa aż do Wielkiego Postu.

(czytaj więcej)
0

Rocznica urodzin Janusza Kusocińskiego. "Niezłomny w boju"

Wybitny polski lekkoatleta, mistrz olimpijski z# Los Angeles (1932 r.) w biegu na 10 000 metrów. Dziś mija 119. rocznica urodzin Janusza Kusocińskiego.

(czytaj więcej)
0

Jaki jest zasięg internetu w Polsce. Przygotowano raport.

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło kolejną edycję# raportu „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu”, prezentującą dane aktualne na koniec czwartego kwartału 2025 r. Publikacja jest kompleksowym źródłem informacji o stanie infrastruktury szerokopasmowej w Polsce. Obejmuje cały kraj, z podziałem na województwa oraz jednostki samorządu terytorialnego.

(czytaj więcej)