Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdź szczegóły

fot. freepik
Studenci oraz niektórzy uczniowie szkól średnich # zakończyli już swoją edukację i postanowili podjąć pierwszą pracę. Jeśli do tej pory byli zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny, a teraz nabyli własny tytuł do tego ubezpieczenia, konieczne jest ich wyrejestrowanie z dotychczasowego ubezpieczenia oraz ponowne zgłoszenie.
- W przypadku, gdy rodzic lub opiekun zgłosił członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, a ten nabył własny tytuł ubezpieczenia, na przykład podjął pracę lub rozpoczął działalność gospodarczą, powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Informację tę należy przekazać swojemu płatnikowi składek - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.
Jeśli osoba, która zgłosiła członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, zakończy umowę o pracę, będzie to skutkować koniecznością wyrejestrowania tego członka rodziny. W takiej sytuacji pracujący rodzic powinien ponownie zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego, o ile nadal spełnia warunki do takiego zgłoszenia. Należy również poinformować swojego płatnika o tej zmianie.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą same zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że obowiązek dokonania zgłoszenia oraz wyrejestrowania członka rodziny spoczywa na przedsiębiorcy jako płatniku składek.
Do ubezpieczenia zdrowotnego można zgłosić następujące osoby jako członków rodziny: własne dziecko, dziecko męża lub żony, dziecko przysposobione, wnuka - jeśli żadne z jego rodziców nie jest objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, dziecko obce - dla którego ubezpieczony jest opiekunem prawnym, dziecko obce - dla którego pełni się rolę rodziny zastępczej, lub które przebywa w rodzinnym domu dziecka, a także małżonka oraz wstępnych np. rodziców, dziadków, którzy mieszkają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Dziecko może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym jako członek rodziny do ukończenia 18. roku życia. Jeśli kontynuuje naukę w szkole, na uczelni lub w szkole doktorskiej, ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przy rodzicu lub innej osobie uprawnionej aż do ukończenia 26. roku życia. W przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważnego, prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje bez ograniczeń wiekowych.
- Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza płatnik składek. W sytuacji, gdy pracownik lub zleceniobiorca chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, powinien poinformować swojego pracodawcę. Informację tę należy przekazać w ciągu 7 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności wymagające, zgłoszenia członka rodziny – wyjaśnia rzeczniczka.
Gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, jest zobowiązana do dokonania tego samodzielnie, korzystając z formularza ZUS ZCNA. Ma na to 7 dni, od momentu, w którym zaistniały okoliczności wymagające zgłoszenia tej osoby.
materiał: Katarzyna Krupicka regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego
Czytaj również
Dodaj komentarz
Populacja kormoranów budzi niepokój. Państwa europejskie chcą działać

- Wiele państw w Europie jest zaniepokojonych oddziaływaniem kormoranów # na zasoby ryb, akwakulturę i ekosystemy wodne. To problematyka o charakterze międzynarodowym, dlatego rozwiązanie tego problemu wymaga współpracy na szczeblu europejskim - powiedział sekretarz stanu Jacek Czerniak podczas uroczystego otwarcia konferencji nt. doradztwa służącego zarządzaniu w celu ograniczenia wpływu drapieżnictwa kormorana.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!