Dziś mamy 16 lipca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
24 kwietnia 2023

Mieszkańcy protestują! Aby plaża była dla wszystkich!

fot. pow.

fot. pow.

Mieszkańcy Samociążka i okolic protestują przeciwko# planom sprzedaży plaży w Samociążku, którą dzierżawi spółka ENEA. Domagają się, aby plaża była publiczna – najlepiej należąca do gminy Koronowo. W zeszłym tygodniu Rada Miejska w Koronowie nie zgodziła się na zaciągnięcie kredytu, aby pozyskać pieniądze na wykup plaży.

O pozyskaniu przez gminę Koronowo plaży w Samociążku mówiło się od kilku lat. Plaża należy do Skarbu Państwa. Wieczystą dzierżawę posiada spółka ENEA. Niedawno spółka zapowiedziała, że planuje sprzedaż nieruchomości (na wieczyste użytkowanie) w drodze aukcji. Do aukcji mogłaby przystąpić gmina Koronowo, gdyby dysponowała na ten cel środkami. Na sesji koronowskiej Rady Miejskiej (19 kwietnia), przedstawiono projekt uchwały o zaciągnięciu kredytu w wysokości 3 mln zł. Uchwała jednak nie przeszła.

Jednocześnie rada podjęła uchwałę, w której wyraziła zgodę na nabycie przez Gminę Koronowo nieruchomości. Teoretycznie burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski może zebrać pieniądze, rezygnując z części inwestycji, ale na to musi zgodzić się rada. Cena wywoławcza w licytacji to 1,5 mln zł! Termin wpłacenia wadium mija we wtorek – 25 kwietnia.

Decyzje rady zbulwersowały obecnych na sesji mieszkańców Samociążka. Po tych głosowaniach zorganizowali protest.
Podkreślano, że na plaży od wielu lat organizowane są ważne imprezy np. „Szuwrowe Szanty”, koncerty oraz pikniki. Uczestniczą w nich nie tylko mieszkańcy Samociążka, ale liczni turyści.

Podczas protestu pojawiły się transparenty z napisami: „Plaża dla Gminy”, „Plaża dla wszystkich”, „Ratujmy plażę”, „Stop sprzedaży plaży”, „Nie zabierajcie nam plaży”... – Chcemy, aby gmina Koronowo porozumiała się z ENEA, tak by plaża była dostępna dla wszystkich, a wstęp byłby darmowy – apelują mieszkańcy Samociążka. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z protestu.

Zbierano podpisy pod petycją do ENEA, o wycofanie się z planów sprzedażny plaży i podjęcie ponownych rozmów w celu przekazania jej gminie Koronowo.

Kolejną sesji Rady Miejskiej w Koronowie zaplanowano na środę, 26 kwietnia o godz. 11.00. Zapewne temat plaży, wróci pod obrady

Oceń artykuł: 30 28

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Koronowie ka, w dniu 28-04-2023 20:06:41 napisał:

    Plaża w dniu dzisiejszym została sprzedana

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)