"Moc Małych Społeczności". Program Wsparcia Organizacji Pozarządowych

fot. Gmina Dobrcz
Narodowy Instytut Wolności rozpoczął# spotkania konsultacyjne, które poświęcone są nowemu Rządowego Programu Wsparcia Organizacji Pozarządowych na rok 2025 – „Moc Małych Społeczności” (MMS).
Założeniem Programu Moc Małych Społeczności jest wsparcie społeczności lokalnych poprzez wzmocnienie potencjału małych i średnich, lokalnych organizacji obywatelskich działających na terenach wiejskich, w małych i średnich miastach rozumianych jako:
- mała organizacja: organizacja, której najwyższy łączny przychód w jednym z trzech zamkniętych lat budżetowych wyniósł poniżej 100 000 zł;
- średnia organizacja: organizacja, której najwyższy łączny przychód w jednym z trzech zamkniętych lat budżetowych wyniósł pomiędzy 100 000 zł a 200 000 zł;
- zarejestrowane i prowadzące działalność na terenach wiejskich lub w miejscowościach liczących nie więcej niż 100 000 mieszkańców.
Organizacje te:
- są głęboko zakorzenione w swoich społecznościach. Ich działalność jest odpowiedzią na konkretne potrzeby lokalnej ludności;
- podejmują różnorodne inicjatywy, od kultury i sportu, przez pomoc społeczną, aż po ochronę środowiska – ze względu na mniejszą liczbę podmiotów działających na rzecz społeczności, w których funkcjonują te organizacje;
- dysponują mniejszymi budżetami i zasobami ludzkimi w porównaniu do organizacji z dużych miast;
- ze względu na niewielkie rozmiary i ograniczone zasoby, często współpracują ściśle z samorządami lokalnymi, uzupełniając ich działania.
Organizacje obywatelskie działające na terenach wiejskich, w małych i średnich miastach odgrywają kluczową rolę w tych społecznościach, wypełniając luki w systemie usług publicznych i wspierając lokalne inicjatywy. Posiadają one ogromny potencjał do dalszego rozwoju i umacniania swojej pozycji w lokalnym ekosystemie. Dzięki ich działaniom możliwe będzie efektywne budowanie kapitału społecznego w społecznościach lokalnych, a także wzmacnianie odporności społeczności lokalnych na kryzysy.
Zachęcamy wszystkie organizacje pozarządowe do zapoznania się z programem:
https://niw.gov.pl/spotkania-konsultacyjne-nowego-rzadowego-programu-moc-malych-spolecznosci/
materiał: Gmina Dobrcz
Czytaj również
- Ważna informacja. Dla osób dorabiających do świadczenia lub zasiłku
- ZUS zakończył wypłaty „trzynastek”. Trwa wysyłka decyzji
- Trzynasta emerytura. Niektórzy otrzymają ją jeszcze przed świętami
- Wyjazd do miejscowości uzdrowiskowych. Także z ZUS
- Podpis prezydenta. "Jednorazówki" i smakowe woreczki znikną
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!