Dziś mamy 19 stycznia 2026, poniedziałek, imieniny obchodzą:
19 stycznia 2026

Ostromeckie spotkania ze sztuką. Tajemnica „Demona” Wojciecha Weissa

Mamy przyjemność ogłosić, że rozpoczynamy w Pałacach nowy cykl wydarzeń pt. #„Ostromeckie spotkania ze sztuką”. To siedem pasjonujących spotkań poświęconych tajemnicom arcydzieł i biografiom wielkich mistrzów malarstwa.

Przewodnikiem w podróży do odkrywania nowego sensu obrazów będzie Jarosław „Jarry” Jaworski – historyk sztuki i popularyzator kultury, który z pasją i swobodą ujawni przed publicznością to, co w obrazach niewidoczne na pierwszy rzut oka. Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu, już 8 lutego!

Młoda Polska i tajemnica obrazu „Demon” Wojciecha Weissa

W 1904 roku młody malarz krakowski Wojciech Weiss pokazał światu swój najbardziej zagadkowy obraz – „Demona”. To dzieło do dziś owiane jest tajemnicą. Dlaczego zapłakana kobieta i rudobrody Demon spotkali się w kawiarni? Dlaczego siedzą razem przy stoliku? Dlaczego on drwi, a ona płacze? Czy za tą sceną kryje się mocny przekaz uderzający w Stanisława Przybyszewskiego? To on, zwany „Meteorem Młodej Polski”, ledwie półtora roku przed powstaniem tego obrazu był dla malarza Wojciecha Weissa „Wielkim Guru” młodopolskiej „religii”. Czy były już „uczeń” zakodował w obrazie przekaz do swego przeklętego mistrza? A jeżeli tak, to jaki? O tym dowiecie się podczas wykładu Jarka Jaworskiego.

Niedziela, 8 lutego 2026, godz. 16:00

Pałac Nowy, Sala balowa im. Andrzeja Szwalbego

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona – obowiązuje rezerwacja miejsc pod nr 785 250 182 lub mailowo na adres: recepcja@palaceostromecko.pl

materiał: Pałace Ostromecko

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jedno z najlepszych miejsc na regenerację. Wykorzystaj ten czas

Drzewa przyprószone śniegiem, cisza i #spokój - słychać jedynie skrzypienie śniegu pod butami - zima w lesie ma swój bajkowy urok.

(czytaj więcej)
0

Trwa karnawał. W jakie dni wypadają święta wielkanocne w tym roku?

Rozpoczął się okres karnawału# - czas radości, zabaw i spotkań w gronie rodziny oraz przyjaciół. To okres, który kojarzy się z balami, imprezami i wesołą atmosferą. Karnawał potrwa aż do Wielkiego Postu.

(czytaj więcej)
0

"Królowa Twojego ogrodu". Pamiętaj o dokarmianiu ptaków

Zimą nie zapominamy dokarmianiu# ptaków. Na osiedlach, w miejskich blokowiskach czy w zaciszu przydomowych ogrodów widać wywieszone słoniny czy napełnione karmniki.

(czytaj więcej)
0

Jaki jest zasięg internetu w Polsce. Przygotowano raport

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło kolejną edycję# raportu „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu”, prezentującą dane aktualne na koniec czwartego kwartału 2025 r. Publikacja jest kompleksowym źródłem informacji o stanie infrastruktury szerokopasmowej w Polsce. Obejmuje cały kraj, z podziałem na województwa oraz jednostki samorządu terytorialnego.

(czytaj więcej)