W województwie kujawsko-pomorskim na 100 mężczyzn przypadało 106 kobiet

fot. pixabay.com
Według stanu na 31 grudnia 2021 r. województwo kujawsko-pomorskie zamieszkiwało# 2047,9 tys. osób, co stanowiło 5,4% ogólnej liczby ludności Polski.
Liczba mieszkańców województwa w porównaniu z rokiem poprzednim zmniejszyła się o 14,0 tys. osób (w przybliżeniu liczba ludności miasta Lipno). W 15 z 16 województw (poza województwem pomorskim) zanotowano spadki liczby ludności w stosunku do poprzedniego roku. Najwyższy spadek wystąpił w województwie świętokrzyskim (o 1,0% w stosunku do poprzedniego roku).
Na koniec 2021 r. większa część ludności województwa zamieszkiwała w miastach (58,3%). Od 2011 r. rokrocznie w miastach ubywa ludności. W ciągu ostatniego roku ubyło w nich 13,4 tys. osób. Po raz pierwszy od 2000 r. również liczba ludności na wsiach (gminy wiejskie oraz obszary wiejskie w gminach miejsko-wiejskich) była mniejsza niż w roku poprzednim (o 0,6 tys. osób mniej niż w 2020 r.).
Według stanu na 31 grudnia 2021 r. w województwie kujawsko-pomorskim na 100 mężczyzn przypadało 106 kobiet.
Województwo kujawsko-pomorskie dzieli się na 19 powiatów i 4 miasta na prawach powiatu oraz 144 gminy (w tym 17 miejskie, 35 miejsko-wiejskie i 92 wiejskie). Łącznie gminy miejskie zamieszkiwało 956,3 tys. osób (spadek o 1,2% w stosunku do poprzedniego roku). Gminy wiejskie skupiały 623,0 tys. osób (wzrost o 0,2% w stosunku do stanu z 2020 r.). Natomiast gminy miejsko-wiejskie liczyły 468,6 tys. osób. Zanotowano w nich spadek o 0,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ludność gmin miejsko-wiejskich skupiała 22,9% ogólnej liczby ludności województwa.
W województwie kujawsko-pomorskim znajdują się obszary zaludniające się (np. te skoncentrowane wokół obu stolic – Bydgoszczy i Torunia), jak i wyludniające się (np. położone w południowej części województwa).
W 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim liczba ludności wzrosła w 27 gminach województwa kujawsko-pomorskiego (w 2020 r. było to 48 gmin). Najwyższy wzrost – o 4,1% odnotowano w podbydgoskiej gminie Osielsko (podobnie jak w 2019 r. i w 2020 r.). W 117 gminach zaobserwowano ubytek liczby ludności, największy w gminie Rogóźno – o 1,7%.
W obu stolicach województwa kujawsko-pomorskiego nastąpił spadek liczby ludności w stosunku do poprzedniego roku. W Bydgoszczy – spadek o 1,5%, natomiast w Toruniu spadek o 0,8%.
Społeczeństwo województwa kujawsko-pomorskiego starzeje się. Wskazują na to zmiany dotyczące udziału ludności w wieku poprodukcyjnym (kobiety – 60 lat i więcej, mężczyźni – 65 lat i więcej). Według stanu na koniec 2021 r. zbiorowość ta liczyła 460,2 tys. osób – 22,5% ogółu ludności w województwie. W ciągu ostatniego roku grupa ludności w wieku poprodukcyjnym zwiększyła się o 4,5 tys. osób, a jej udział wzrósł o 0,4 p. proc.
Miernikiem, którego poziom również określa skalę starzenia się społeczeństwa jest indeks starości, określany jako relacja liczby osób w wieku 65 lat i więcej do liczby osób w wieku 0-14 lat. W województwie kujawsko-pomorskim w ostatnich latach jego wartość systematycznie wzrasta. W końcu 2021 r. indeks starości wyniósł w województwie 125 osób w wieku 65 lat i więcej na 100 osób w wieku 0-14 lat, wobec 121 osób w 2020 r. Oznacza to, że w 2021 r. na 100 wnuków przypadało średnio więcej dziadków i babć niż w roku poprzednim.
Miarą określającą relacje między poszczególnymi ekonomicznymi grupami wieku ludności jest współczynnik obciążenia demograficznego, obrazujący liczbę osób w wieku nieprodukcyjnym przypadającą na 100 osób w wieku produkcyjnym. Współczynnik obciążenia rośnie od lat – w 2021 r. wyniósł 68,0 wobec 67,0 w 2020 r.
Materiał: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy
Czytaj również
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!