Dziś mamy 28 lipca 2021, środa, imieniny obchodzą:
04 października 2018
Przedsiębiorcy mają rok na dostosowanie się do nowych przepisów

By nie powtórzyło się Tarkowo

fot. archiwum

fot. archiwum

Skrócenie czasu tzw. magazynowania odpadów do 1 roku, obowiązkowy monitoring video i# możliwość zabezpieczenia finansowego (kaucji) – to najistotniejsze zmiany w ustawie o odpadach, których celem jest zapobieganie kolejnym aferom typu składowisko niebezpiecznych środków w hali pod Nową Wsią Wielką.

Po kilku latach od pierwszych afer z nielegalnymi składowiskami szkodliwych i niebezpiecznych substancji, wreszcie ustawodawcy wprowadzili oczekiwane przez urzędników i opinię publiczną zmiany w prawie. Sprawa jest poważna bo dotyczy naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Przepisy o odpadach były tak sformułowane, że nieuczciwi ludzie robili ogromne pieniądze na sprowadzaniu spoza polski szkodliwych substancji zapychając nimi magazyny i hale. Ludzie ci, o których mówi się mafia śmieciowa, korzystali z przepisu o tymczasowym gromadzeniu odpadów w celu utylizacji lub przetwarzaniu. Jaki był mechanizm? Kilku gości spółkę bez majątku. Najmowali/dzierżawili magazyn lub halę taką i na tej podstawie występowali d starostwa o wydanie pozwolenia na gromadzenie odpadów. Pozwolenie określało ile i jak długo można było składować np. chemikalia, które miały trafiać do utylizacji. Teoretycznie firma świadczyła usługę pośrednika. W rzeczywistości zapchała halę środkami na potęgę sprowadzanymi z różnych części Europy, kasowała od dostawcy, który chciał się pozbyć odpadów. Trujące substancje, z reguły przeterminowane nie trafiły do utylizacji. W naszym powiecie najgłośniejsza jest sprawa spółki J., która tak zapchała ogromne hale w Tarkowie Dolnym i w sąsiednim powiecie (w Potulicach). W opiniii ekspertów od środowiska, sposób a jaki zmagazynowano chemikalia w hali stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Przeciwko sprawcom tego procederu toczy się postepowanie sądowe. Ale odzyskanie od ludzi, którzy wykazują brak dochodu i majątku kosztów związanych z utylizacją odpadów, liczoną w miliony złotych jest tylko teoretyczne.

Gdy wybuchła afera, również pracownicy starostwa bydgoskiego wystąpili do rządu o znowelizowanie przepisów i wprowadzenie restrykcji dla tych, którzy chcą prowadzić tymczasowe składowiska niebezpiecznych odpadów. – Chodzi o to by nie wylać przy okazji dziecka z kąpielą. Jest wiele, uczciwych przedsiębiorców, którzy dochowują przepisów prawa, magazynują niepotrzebne im chemikalia, nadwyżki itp. by je zutylizować. Są też przedsiębiorstwa, które przetwarzają takie odpady – mówił nam Mariusz Stężewski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy. – Ale jest grupa takich ludzi, którzy w świadomie i niezgodnie z prawem wykorzystywali te przepisy. Chodzi nam o to by w przypadku podejrzenia lub obawy o zaistnienie możliwości sprowadzenia niebezpieczeństwa czy nawet katastrofy ekologicznej, zabezpieczyć się przed taką możliwością - wyjasniał.

Zmiany w ustawie

Z dniem 5 września tego roku weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o odpadach. - Zmieniają się przede wszystkim procedury dotyczące udzielania nowych zezwoleń na zbieranie oraz przetwarzanie odpadów, a także pozwoleń na wytwarzanie odpadów, uwzględniających w swojej treści uprawnienie do zbierania lub przetwarzania odpadów – informuje dyrektor Mariusz Stężewski. Ustawa zmienia także wymagania formalne dotyczące wniosków o udzielanie decyzji w tym zakresie. - Nowe elementy związane są z zakazem zawartym w art. 25, który stanowi, że łączna masa wszystkich rodzajów odpadów jednocześnie magazynowanych w danym miejscu nie może przekroczyć połowy maksymalnej łącznej masy wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być zmagazynowane w okresie roku – wyjaśnia dalej dyrektor Stężewski. Rozszerzono również katalog niezbędnych załączników do wniosku, między innymi o zaświadczenia i oświadczenia o niekaralności czy też operat przeciwpożarowy wykonany przez uprawnioną osobę uzgodniony z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto dokument potwierdzający prawo własności w formie umowy dzierżawy nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego, z zapisami określonym w zmienionych przepisach ustawy o odpadach.

Zgodnie z nowymi przepisami, posiadacz odpadów który ubiega się o uzyskanie zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów (a także ubiegający się o udzielenie pozwolenia na wytwarzanie odpadów lub pozwolenia zintegrowanego, które będą uwzględniały uprawnienie do zbierania lub przetwarzania odpadów) ma obowiązek określić we wniosku proponowaną formę i wysokość zabezpieczenia roszczeń. - Celem tego mechanizmu jest zabezpieczenie środków finansowych, na wypadek zaistnienia sytuacji gospodarowania odpadami w sposób niezgodny z przepisami oraz w przypadku wystąpienia sytuacji porzucenia odpadów. Aczkolwiek procedura ta nie dotyczy sytuacji, gdy zbieraniu lub przetwarzaniu podlegają wyłącznie odpady obojętne – wyjaśnia dyrektor Stężewski.

- W dotychczasowych postępowaniach praktycznie nie uczestniczyły organy inne, niż organ wydający decyzję. Obecnie na różnych etapach postępowania uczestniczą w nim władze gminy, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska czy też Państwowa Straż Pożarna. Co istotne, negatywna opinia WIOŚ lub Straży Pożarnej powoduje odmowę udzielenia zezwolenia na gospodarowanie odpadami – informuje dalej dyrektor Stężewski.

Co ważne, zmiany przepisów dotyczą również tych, którzy posiadają ważne zezwolenia. Zmiany dotyczą między innymi skrócenia dopuszczalnych terminów magazynowania odpadów do 1 roku (z dotychczasowych 3 lat), obowiązku wprowadzenia systemu monitoringu wizyjnego. Przedsiębiorcy mają obowiązek zmiany warunków posiadanego zezwolenia (pozwolenia) w terminie do 4 września 2019 roku. Kto nie uzyska zmiany wydanej decyzji doprowadzi do wygaśnięcia już posiadanego zezwolenia lub pozwolenia.

Szczegółowych informacji w opisanej tematyce udziela pracownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy - Rafał Kaszewski pod numerem tel. 52 582-64-89.

Oceń artykuł: 7 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc. Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)