Dziś mamy 26 listopada 2022, sobota, imieniny obchodzą:
27 września 2022

Dziś jest rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Odbyły się uroczystości

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

83 lata temu utworzone zostało Polskie Państwo Podziemne. Z tej okazji w Bydgoszczy odbyły się dziś uroczystości upamiętniające powstanie największego w Europie ruchu oporu.

Organizatorami uroczystości byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński oraz Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

Obchody zainaugurowała Msza św. w kościele garnizonowym. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterów cywilnej walki o niepodległość Ojczyzny, umieszczonej przy Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa plenerowa, przygotowana przez IPN pt. „Polskie Państwo Podziemne”.

– Polskie Państwo Podziemne, którego 83. rocznicę powstania dziś obchodzimy, było unikatem w skali Europy i świata. Okupowana Polska utrzymała własną administrację w warunkach Państwa Podziemnego. Stworzyła także największe konspiracyjne siły zbrojne w Europie – Armię Krajową. W 1943 roku powstał 2 Korpus Polski generała Władysława Andersa, czyli Polskie Siły Zbrojne Na Zachodzie – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który podkreślił, że administracja cywilna i siły zbrojne zapewniły ciągłość istnienia Państwa Polskiego.

– Jako przedstawiciel rządu wolnej i niepodległej Polski składam dziś hołd tym wszystkim, którzy w czasie niemieckiej i sowieckiej okupacji trwali na służbie Rzeczypospolitej – dodał.

Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski podkreślił, że Polacy od pierwszych dni wojny nie mieli złudzeń - Państwo Polskie na zawsze miało ulec likwidacji i zniknąć z mapy świata. Polacy nie widzieli innego rozwiązania, jak tylko czyn zbrojny. Gotowi byli złożyć swe życie w ofierze na ołtarzu Wolnej Polski. I tak też uczynili. Tamto pokolenie krwią spisało testament miłości i poświęcenia, któremu nie dorówna żadne przyszłe pokolenie – dodał.

List skierowany na tę uroczystość przez Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego odczytał zastępca Prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.

– Mimo upływu 83 lat, żywo wspominana jest II wojna światowa. Bo to nadal wielka rana naszego narodu jak i całej Europy. Tym bardziej w obliczu toczącej się wojny na ziemi ukraińskiej. Trudno nam zrozumieć motywy człowieka tyrana, który dokonuje najazdu zbrojnego na sąsiedni, wolny kraj i ma zamiar anektować jego ziemię. Polacy bezwzględnie potępili ten akt agresji, z niepokojem odczuwając, że zburzył on nasze poczucie bezpieczeństwa. Narodowi ukraińskiemu niesiemy wieloraką pomoc w przekonaniu, że każdy system totalitarny upadnie, bo nic nie jest silniejsze od dążenia do wolności – napisał Rafał Bruski.

Zastępca Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon podkreślił, że oddajemy dziś hołd ogromnej odwadze, jaką od kilkuset lat musieli się wykazywać Polacy, gdy popadli w zniewolenie.

– Ćwierć wieku temu ta tragedia, wraz z pierwszym rozbiorem, rozpoczęła się i powtarzała wielokrotnie. Z tego też powodu musieliśmy się zrywać do walki o niepodległość. Ten wielki zryw w czasie II wojnie światowej pochłonął kilkaset tysięcy ofiar wśród żołnierzy i miliony wśród cywilów. Był on niestety konieczny i dlatego tak mocno właśnie II wojnę światową wspominamy, bo jesteśmy im to winni, ale jesteśmy to winni też tym, którzy przyjdą po nas, bo nie znamy dalszego biegu historii. Każdego 27 września musimy oddać hołd najdzielniejszym z dzielnych, którzy mimo zagrożenia, mimo pewności, że część z nich życie odda, stanęli do walki – dodał.

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy pod batutą majora doktora Dominika Sierzputowskiego.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Marek Bagrowski – maratończyk, ogrodnik i nie tylko. Kim on jest?

W naszej gminie mieszka wielu ciekawych ludzi z pasją. Jedną z takich osób jest z pewnością Pan Marek Bagrowski.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Rocznica wybuchu 2. wojny światowej. O historii strażackiego ruchu oporu

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe# oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)