Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
27 września 2022

Dziś jest rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Odbyły się uroczystości

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

83 lata temu utworzone zostało Polskie Państwo Podziemne. Z tej okazji w Bydgoszczy odbyły się dziś uroczystości upamiętniające powstanie największego w Europie ruchu oporu.

Organizatorami uroczystości byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński oraz Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

Obchody zainaugurowała Msza św. w kościele garnizonowym. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterów cywilnej walki o niepodległość Ojczyzny, umieszczonej przy Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa plenerowa, przygotowana przez IPN pt. „Polskie Państwo Podziemne”.

– Polskie Państwo Podziemne, którego 83. rocznicę powstania dziś obchodzimy, było unikatem w skali Europy i świata. Okupowana Polska utrzymała własną administrację w warunkach Państwa Podziemnego. Stworzyła także największe konspiracyjne siły zbrojne w Europie – Armię Krajową. W 1943 roku powstał 2 Korpus Polski generała Władysława Andersa, czyli Polskie Siły Zbrojne Na Zachodzie – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który podkreślił, że administracja cywilna i siły zbrojne zapewniły ciągłość istnienia Państwa Polskiego.

– Jako przedstawiciel rządu wolnej i niepodległej Polski składam dziś hołd tym wszystkim, którzy w czasie niemieckiej i sowieckiej okupacji trwali na służbie Rzeczypospolitej – dodał.

Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski podkreślił, że Polacy od pierwszych dni wojny nie mieli złudzeń - Państwo Polskie na zawsze miało ulec likwidacji i zniknąć z mapy świata. Polacy nie widzieli innego rozwiązania, jak tylko czyn zbrojny. Gotowi byli złożyć swe życie w ofierze na ołtarzu Wolnej Polski. I tak też uczynili. Tamto pokolenie krwią spisało testament miłości i poświęcenia, któremu nie dorówna żadne przyszłe pokolenie – dodał.

List skierowany na tę uroczystość przez Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego odczytał zastępca Prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.

– Mimo upływu 83 lat, żywo wspominana jest II wojna światowa. Bo to nadal wielka rana naszego narodu jak i całej Europy. Tym bardziej w obliczu toczącej się wojny na ziemi ukraińskiej. Trudno nam zrozumieć motywy człowieka tyrana, który dokonuje najazdu zbrojnego na sąsiedni, wolny kraj i ma zamiar anektować jego ziemię. Polacy bezwzględnie potępili ten akt agresji, z niepokojem odczuwając, że zburzył on nasze poczucie bezpieczeństwa. Narodowi ukraińskiemu niesiemy wieloraką pomoc w przekonaniu, że każdy system totalitarny upadnie, bo nic nie jest silniejsze od dążenia do wolności – napisał Rafał Bruski.

Zastępca Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon podkreślił, że oddajemy dziś hołd ogromnej odwadze, jaką od kilkuset lat musieli się wykazywać Polacy, gdy popadli w zniewolenie.

– Ćwierć wieku temu ta tragedia, wraz z pierwszym rozbiorem, rozpoczęła się i powtarzała wielokrotnie. Z tego też powodu musieliśmy się zrywać do walki o niepodległość. Ten wielki zryw w czasie II wojnie światowej pochłonął kilkaset tysięcy ofiar wśród żołnierzy i miliony wśród cywilów. Był on niestety konieczny i dlatego tak mocno właśnie II wojnę światową wspominamy, bo jesteśmy im to winni, ale jesteśmy to winni też tym, którzy przyjdą po nas, bo nie znamy dalszego biegu historii. Każdego 27 września musimy oddać hołd najdzielniejszym z dzielnych, którzy mimo zagrożenia, mimo pewności, że część z nich życie odda, stanęli do walki – dodał.

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy pod batutą majora doktora Dominika Sierzputowskiego.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 6 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Cenne znaleziska. Epoka brązu w Popowie nad Gopłem

"To co znalazłam od razu wydało mi się starożytne, jednak dopiero archeolodzy określili #dokładnie ich pochodzenie i przeznaczenie. To grot i skrobak z epoki brązu" – mówi Anna Dąbrowska, członek Stowarzyszenia Historyczno - Archeologicznego „Bractwo” z województwa Kujawsko - Pomorskiego.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)