Młyny Rothera zamieniły się w centrum kosmicznych odkryć. Piknik Astrobaza
fot. Urząd Marszałkowski
Mobilne planetarium, obserwacje Słońca przez teleskopy, warsztaty rakietowe pod gołym #niebem czy wypiek kosmicznych pierników – to tylko część atrakcji przygotowanych w ramach pikniku naukowego Astrobaza Bydgoszcz.
– Od lat łączymy nowoczesne formy popularyzacji nauki z bogatymi astronomicznymi tradycjami regionu. Piknik w Bydgoszczy jest tego najlepszym przykładem – podkreśla marszałek województwa, Piotr Całbecki, życząc uczestnikom dobrej zabawy.
W wydarzeniu bierze udział ponad 600 uczniów z 20 szkół. Na młodych odkrywców czekają seanse w planetarium Syriusz, kreatywne warsztaty „Stwórz swój własny Wszechświat”, eksperymenty z marsjańskim lodem oraz zajęcia „Barwy i dźwięki kosmosu”, łączące astronomię z muzyką. Uczestnicy mogą także podziwiać prezentację łazika marsjańskiego, budować własne rakiety, a najmłodsi biorą udział w grach i animacjach plenerowych.
Smaczną atrakcją są warsztaty wypieku kosmicznych pierników prowadzone przez Muzeum Toruńskiego Piernika.
Formuła pikniku astronomicznego sprawdziła się już w Toruniu, gdzie wydarzenie towarzyszyło tegorocznemu Świętu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tym razem projekt zawita jutro (18 września) do Włocławka, by przybliżyć uczniom działalność sieci Astrobaz Kopernik i zachęcić najmłodszych do odkrywania tajemnic kosmosu.
materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria
Czytaj również
- Kolędy narodów z Mate.O. i przyjaciółmi. Misyjna podróż
- Bajkowy bal karnawałowy w świetlicy. Radosna zabawa dla najmłodszych
- Kolejny wykład UTW. O polityce "od kuchni" mówił dr Szymon Gajewski
- Świąteczna integracja w Czarżu. KGW zorganizowało spotkanie wigilijne
- Wigilia seniorów. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze
Dodaj komentarz
Jedno z najlepszych miejsc na regenerację. Wykorzystaj ten czas
Drzewa przyprószone śniegiem, cisza i #spokój - słychać jedynie skrzypienie śniegu pod butami - zima w lesie ma swój bajkowy urok.
(czytaj więcej)"Demokracja" po sowiecku. Dzień manipulacji i terroru
79 lat temu Polacy tłumnie wzięli udział w #powszechnym głosowaniu do sejmu. 19 stycznia 1947 r. nie zapisał się jednak w naszej historii jako święto demokracji, a jako dzień manipulacji i terroru, stając się jednym z mitów założycielskich tzw. Polski Ludowej.
(czytaj więcej)"Królowa Twojego ogrodu". Pamiętaj o dokarmianiu ptaków
Zimą nie zapominamy dokarmianiu# ptaków. Na osiedlach, w miejskich blokowiskach czy w zaciszu przydomowych ogrodów widać wywieszone słoniny czy napełnione karmniki.
(czytaj więcej)Jaki jest zasięg internetu w Polsce. Przygotowano raport
Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło kolejną edycję# raportu „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu”, prezentującą dane aktualne na koniec czwartego kwartału 2025 r. Publikacja jest kompleksowym źródłem informacji o stanie infrastruktury szerokopasmowej w Polsce. Obejmuje cały kraj, z podziałem na województwa oraz jednostki samorządu terytorialnego.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!