Spotkali się, aby rozmawiać o dostępności urzędów wojewódzkich

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
Spotkanie poświęcone dostępności urzędów wojewódzkich dla# osób o szczególnych potrzebach zgromadziło specjalistów z całej Polski. Przedsięwzięciu patronowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Aby dostępność zaczynała się od drugiego człowieka
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając forum i dziękując wojewodzie kujawsko-pomorskiemu za inicjatywę zorganizowania tego wydarzenia, podkreśliła, iż jest to bardzo ważne spotkanie. Forum odbyło się bowiem w dwa lata po tym jak obowiązują przepisy ustawy, zobowiązującej takie instytucje jak urzędy wojewódzkie do powołania koordynatorów ds. dostępności.
– To dobry moment, aby otworzyć dyskusję na temat doświadczeń związanych z tą jeszcze nową funkcją. Mam przekonanie, że dialog w gronie osób zajmujących się na co dzień dostępnością w podmiotach publicznych, może przynieść jedynie korzyści dla profesjonalizacji usług jakie te podmioty świadczą i ich uwrażliwienia na drugiego człowieka. Tak, aby dostępność zaczynała się od drugiego człowieka. Takie spotkanie to także działanie budujące współpracę, która jest niezbędna – mówiła Minister Jarosińska-Jedynak.
Nowa winda, pętle indukcyjne…
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwrócił uwagę na fakt, że forum odbywa się w wyjątkowym miejscu – bo w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 r. kujawsko-pomorskiego urzędu wojewódzkiego. To tutaj, ponad 40 lat temu, przedstawiciele Solidarności stanęli w obronie związkowych postulatów i to tutaj rozpoczął się ważny proces walki z ówczesnym reżimem.
Reprezentant rządu w terenie mówił m.in. o inwestycjach poprawiających dostępność urzędu, które już zostały zrealizowane. Przede wszystkim mowa o windzie, dzięki której np. osoby poruszające się na wózku mają możliwość dotrzeć na każde piętro budynku przy ul. Jagiellońskiej. I choć planowane są kolejne konieczne do wykonania zadania, to warto podkreślić, iż m.in. pętle indukcyjne, czy wybudowanie nowego połączenia foyer z salą konferencyjną, to inwestycje, z których już teraz korzystają mieszkańcy województwa.
Dobre praktyki oraz innowacje
Wykład otwierający forum, zatytułowany „Dostępność Plus – szanse, możliwości, zagrożenia”, zaprezentowała Magdalena Olszewska, naczelnik wydziału dostępności departament europejskiego funduszu społecznego ministerstwa funduszy i polityki regionalnej. Dobrymi praktykami z działań koordynatorów podzielili się: Beata Goraj (Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu), Aleksandra Fąfała (Lubuski Urząd Wojewódki w Gorzowie Wielkopolskim), Małgorzata Kołodzieczyk (Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi), Mariola Duraj-Majda (Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie). O specyfice studiów podyplomowych z zarządzania dostępnością na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy opowiedziała kierownik tych studiów Małgorzata Sikora.
Po części plenarnej, uczestnicy forum mieli okazję zapoznać się w Centrum Innowacji UKW, z najnowszymi zdobyczami techniki służącymi poprawie dostępności.
Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
Czytaj również
Dodaj komentarz
Populacja kormoranów budzi niepokój. Państwa europejskie chcą działać

- Wiele państw w Europie jest zaniepokojonych oddziaływaniem kormoranów # na zasoby ryb, akwakulturę i ekosystemy wodne. To problematyka o charakterze międzynarodowym, dlatego rozwiązanie tego problemu wymaga współpracy na szczeblu europejskim - powiedział sekretarz stanu Jacek Czerniak podczas uroczystego otwarcia konferencji nt. doradztwa służącego zarządzaniu w celu ograniczenia wpływu drapieżnictwa kormorana.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!