Ćwiczenia służb państwowych. Szkolenie Wojsk Obrony Terytorialnej
fot. gov.pl / Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
W Bydgoszczy odbyło się szkolenie przedstawicieli centrów zarządzania kryzysowego, #służb państwowych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. W dniach 04-06.06.r. 8. Kujawsko - Pomorska Brygady Obrony Terytorialnej realizowała ćwiczenia z wykorzystaniem Wielośrodowiskowego Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Kryzysowego SZK JAŚMIN.
Z uwagi na fakt, że obszar zarządzania kryzysowego jest bardzo szerokim zagadnieniem i stanowi on integralną część bezpieczeństwa narodowego, warunkiem koniecznym jest współpraca wszystkich służb mundurowych oraz podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa na terenie RP.
W celu zapewnienia efektywności takiej współpracy służb, stworzono oraz wdrożono systemy usprawniające ich wzajemne współdziałanie, takie jak Jaśmin, celem ochrony zarówno ludności jak i infrastruktury krytycznej, a także wszelkiego rodzaju mienia oraz środowiska.
System Jaśmin stworzony przez spółkę TELDAT umożliwia współpracę służb mundurowych oraz cywilnych podmiotów z obszaru zarządzania kryzysowego w sytuacjach wystąpienia kryzysów o różnorodnym charakterze między innymi takich jak:
- klęski żywiołowe,
- zaginięcia osób,
- katastrofy komunikacyjnej oraz budowlane,
- kryzys imigracyjny,
- akty terroryzmu,
- zamieszki,
- problem z dostawą energii elektrycznej.
Przez trzy dni żołnierze 8.K-PBOT realizowali scenariusze ćwiczeń w ramach systemu zarządzania kryzysowego województwa kujawsko-pomorskiego, współpracując m.in. z 4 Pułkiem Chemicznym, 3 Pułkiem Saperów, Policją, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną, Lasami Państwowymi, przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Ochrony Kolei oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Ćwiczono m.in. poszukiwanie osób zaginionych w rejonie jeziora Gopło, ewakuację zniszczonego przez wichurę obozu harcerskiego w Nadleśnictwie Jamy oraz zabezpieczenie i ewakuację rejonu bocznicy kolejowej Toruń-Kluczyki po rozszczelnieniu cysterny z toksycznymi substancjami.
Wczoraj ćwiczeniom przyglądał się Wojewoda Kujawsko - Pomorski Michał Sztybel. Spotkanie z przedstawicielami centrów zarządzania kryzysowego, służb państwowych oraz Wojsk Obrony Terytorialnych było okazją do omówienia nowych możliwości technicznych koordynacji współpracy.
Materiał: gov.pl
Galeria
Czytaj również
- II edycja "Pomagania przez morsowanie". Wiele gorących serc na plaży
- Zmiany na sieci linii kolejowych. Podsumowanie ubiegłorocznych działań
- Wspólnie dla bezpieczeństwa! Spotkanie z włodarzami gmin powiatu bydgoskiego
- Oddziały mundurowe w szkołach. Do końca stycznia wnioski o zezwolenie
- "Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza". Wsparcie dla uzdolnionych uczniów
Dodaj komentarz
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami #UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku
Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić #rzeczywistość osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!