Dziś mamy 25 czerwca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
23 maja 2024

"Letnia kanikuła" bez przykrych pamiątek. Kilka rad

fot. GOSiR Osielsko

fot. GOSiR Osielsko

Wielu z nas preferuje aktywny wypoczynek. Wiąże się to z korzystaniem z różnorakich# obiektów sportowych takich jak baseny, hale sportowe, siłownie, boiska czy inne wyposażone w przebieralnie i węzły sanitarne. Mimo, że zarządcy podejmują wiele starań mających na celu zachowanie bezpieczeństwa sanitarnego, czasami zdarza się, że po wizycie na takim obiekcie przynosimy niemiłą skórną niespodziankę.

Chorobą skóry wywołaną wirusami są różnego rodzaju brodawki. Można się ich nabawić na basenie, w saunie, w salach sportowych, w kontaktach seksualnych, a nawet przez podanie ręki na przywitanie. Przyczyną ich powstania są różne wirusy. Najczęściej pojawiają się brodawki pospolite, popularnie zwane kurzajkami. Zdarzają się zwykle u dzieci, młodzieży, czasami jako epidemia w szkole lub w przedszkolu, a u dorosłych znacznie rzadziej. Wywołują je wirusy z grupy ospy. Wirus wnika głęboko do wewnątrz wskutek drapania , kurzajki przeważnie znikają samoczynnie po 6-12 miesiącach, ale należy je leczyć, gdyż mają zwyczaj rozprzestrzeniania się , są zakaźne, mogą ulegać stanom zapalnym, są bolesne. Leczenie polega albo na usunięciu – poprzez zamrażanie lub elektrokoagulację, albo przez stosowanie pewnych środków przepisanych przez lekarza. Ten ostatni rodzaj leczenia trwa 6-8 tygodni - czasami trochę dłużej - i wymaga od pacjenta pewnej cierpliwości. Jego skuteczność wynosi w granicach 70 – 80 procent.

Jednak każdy z nas może zminimalizować ryzyko zakażenia znając mechanizm rozprzestrzeniania się wirusa i stosując kilka prostych zasad. Osoba zakażona będąca w ciepłym i mokrym lub wilgotnym środowisku, stawiając np. bosą stopę z kurzajką na posadzce pozostawia na niej wirusy. Kolejna osoba stawiając też bosą stopę w tym miejscu przejmuje wirusy. Skóra po wyjściu z wody jest rozmiękczona i rozpulchniona. Są to bardzo sprzyjające warunki do tego, aby drobnoustroje mogły bardzo łatwo wniknąć w skórę. Powyższy mechanizm wskazuje, że nawet najbardziej wyrafinowane sposoby dezynfekcji powierzchni, w takim przypadku nie uchronią całkowicie przed ryzykiem zakażenia.

Dlatego też stosujmy kilka prostych reguł. Wystarczy aby każdy:
- Przebrał obuwie i pozostawił je w szatni,
- W przebieralniach i pomieszczeniach „mokrych” (szatnia, natryski, hala basenowa) nie poruszał się boso, a wyłącznie w obuwiu (np. basenowym – klapkach). Osoba zarażona niemająca świadomości swej choroby nie będzie pozostawiać zarazków, a osoba zdrowa nie będzie ich przejmować,
- Przed ubraniem się dokładnie, do sucha wytarł ciało ręcznikiem (szczególną uwagę należy zwrócić na stopy). Skóra po wyjściu z wody jest rozmiękczona i rozpulchniona, co ułatwia wnikanie drobnoustrojów,
- Kto czuje się chory czy osłabiony, lub ma gojące się rany, albo zewnętrzne oznaki choroby skóry wstrzymał się od korzystania z publicznych pomieszczeń socjalnych takich jak przebieralnie, czy natryskownie, a szczególnie wstrzymał się od korzystania z obiektów basenowych do czasu całkowitego wyleczenia.

Mając na uwadze bezpieczeństwo sanitarne zarządcy obiektów sportowych przestrzegają wymaganych przepisów sanitarnych oraz stosują odpowiednie procedury kontroli i utrzymywania czystości. W większości przypadków regulaminy obiektów wskazują sposoby zachowania osób z nich korzystających. Z tego względu, mając na uwadze własne bezpieczeństwo ( w tym sanitarne) trzeba zapoznawać się z regulaminami obiektów, z których korzystamy i przestrzegać ich postanowienia. Nie zapomnijmy też o zachowaniu zdrowego rozsądku. Jeśli wszyscy będziemy stosować się do powyższych wskazówek, to z pewnością z beztroskich wakacji wyniesiemy wyłącznie miłe wrażenia.

Materiał: GOSiR Osielsko

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)