Dziś mamy 16 lipca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
11 maja 2023

Pieczyska – strefą płatnego parkowania! Od kiedy?

fot. archiwum

fot. archiwum

Przy plaży w Pieczyskach powstanie sezonowa strefa płatnego# parkowania. Opłatą objęte będą również drogi gminne w mieście Koronowo. Strefa obowiązywać będzie od 1 czerwca do 15 września.

Na ostatniej sesji koronowskiej rady miejskiej spore kontrowersje wzbudziło wprowadzenie strefy płatnego parkowania przy plaży w Pieczyskach. O ile ustalenie takiej strefy na drogach publicznych na terenie miasta Koronowa (przy ulicy Warszawskich, ulicy Wypoczynkowej, ulicy Okoniowej), nie budziło wątpliwości, to wprowadzenie strefy w Pieczyskach - już tak. Przeciwny wprowadzeniu opłat był zwłaszcza radny Piotr Mitera, który wskazał, że rosną koszty życia mieszkańców i powinni mieć oni przynajmniej zapewniony wypoczynek. W tym kontekście przypomniał również, że wkrótce mieszkańcy Samociążka mogą stracić dostęp do plaży w ich wsi. Radna Elżbieta Mojzesowicz oceniła, że „jak coś jest za darmo – to się tego nie szanuje”. – W zeszłym roku plaża była zaśmiecona! – podkreśliła radna, która podała przykład Gogolinka, gdzie mieszkańcy sami zagospodarowali centrum wsi.

Argumentem za wprowadzenie strefy w Pieczyskach są generowane przez turystów i mieszkańców śmiecie. Wiceburmistrz Koronowa (pełniący obowiązki dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Rekreacji i Sportu) Piotr Kazimierski poinformował, że teren rekreacyjny w Pieczyskach jest stale zaśmiecany. Odpady trzeba sprzątać, a to kosztuje. W zeszłym roku kosztowało to ponad 22 tys. zł. – Nie wiem czym w tym roku zmieścimy się w tej kwocie – ocenił wiceburmistrz. – Dostęp do plaży jest bezpłatny. Natomiast opłaty za parkowanie są w całej Polsce. To normalne, bo wszystko kosztuje – podsumował. – Brakuje środków na odbiór odpadów z Pieczysk, ale na podwyżkę pensji dla burmistrza to mamy? – zgryźliwie zapytała radna Katarzyna Szulta-Romaniuk, nawiązując do projektu uchwały „o podwyżce dla burmistrza”, która miała być później głosowana (ostatecznie została odrzucona).

Radna Sławomira Polewana zapytała czy możliwe jest wprowadzenie dla turystów „opłaty klimatycznej”. Okazało się, że gmina nie ma takiej możliwości „opodatkowania letników”.

Ostatecznie rada miejska przyjęła uchwałę o SPP stosunkiem głosów: 11 za, 7 przeciw, 2 wstrzymując się, 1 nieobecny. W efekcie ustalono płatny postój pojazdów samochodowych na terenie sezonowej SPP w dni robocze od poniedziałku do piątku od godziny 10.00 do godziny 20.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Za parkowanie nie zapłacą jedynie osoby niepełnosprawne oraz służby publiczne, kierujący pojazdami uprzywilejowanymi oraz prowadzący działalność charytatywną lub opiekuńczą. Za pierwsze pół godziny opłata wynosi 1 zł, za pierwszą godzinę 2 zł, za drugą rozpoczętą godzinę 2,40 zł, za trzecią rozpoczętą godzinę 2,80 zł, za czwartą i każdą następną godzinę 2 zł. Całodniowy bilet parkingowy to 15 zł. Za bilet będzie się płaciło u inkasenta parkingowego.

Oceń artykuł: 15 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)