Dziś mamy 6 lipca 2025, niedziela, imieniny obchodzą:
04 lutego 2025

Podatki od nieruchomości prawie bez zmian. Tylko jedna stawka w górę

fot. archiwum

fot. archiwum

W gminie Dąbrowa Chełmińska w roku 2025 obowiązują# praktycznie te same stawki podatkowe od nieruchomości jak w roku ubiegłym. Podwyższono jedynie jedną stawkę. Co ważne podatki te są najniższe wśród gmin powiatu bydgoskiego.

W roku 2020 samorząd Dąbrowy Chełmińskiej nie zdecydował się na podniesienie podatków od nieruchomości. W efekcie w roku 2021 obowiązywały stawki uchwalone jeszcze w roku 2019. Pod koniec 2021 roku podniesiono stawki, które obowiązywały w roku 2022. Podobnie postąpiono w listopadzie 2022 r., gdy podniesiono podatki na rok 2023. Były one wyższe o ok 10%. W roku 2023 nieznacznie podniesiono podatki na rok 2024. Podobnie było w zeszłym roku.

Podstawowa stawka dla mieszkańców od budynków mieszkalnych pozostała jednak od pięciu lat niezmieniona – 0,74 zł/mkw.

Wzrosła tylko jedna stawka dla przedsiębiorców. Dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej stawka wzrosła z 26 zł/mkw. na 27 zł 50 gr od powierzchni użytkowej.

Co istotne zwolnione są od podatku od nieruchomości budynki i ich części, grunty oraz budowle zajęte na potrzeby działalności w zakresie:

- opieki społecznej,
- kultury i sportu,
- ochrony przeciwpożarowej,
- udzielania świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej;

Zwolnienia określone w tym punkcie nie obejmują budynków lub ich części i gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zestawienie stawek podatkowych podajemy w tabeli.

Stawki podatku od nieruchomości w gminie Dąbrowa Chełmińska Rok 2022 Rok 2023 Rok 2024 Rok 2025
od budynków lub ich części         
mieszkalnych  0,74 zł/mkw.  0,74 zł/mkw.  0,74 zł/mkw.  0,74 zł/mkw.
od pozostałych budynków, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego 5,90 zł/mkw. 6,00 zł/mkw. 6,00 zł/mkw. 6,00 zł/mkw.
od powierzchni budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej 22,00 zł/mkw. 24,00 zł/mkw. 26,00 zł/mkw. 27,50 zł/mkw.
zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym  9,50 zł/mkw. 9,50 zł/mkw. 9,50 zł/mkw. 9,50 zł/mkw.
związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń 4,45 zł/mkw. 4,45 zł/mkw. 4,45 zł/mkw. 4,45 zł/mkw.
od gruntów        
związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków 0,81 zł/mkw. 1,00 zł/mkw. 1,20 zł/mkw. 1,20 zł/mkw.
pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych 4,33 zł/ha 4,33 zł/ha 4,33 zł/ha 4,33 zł/ha
pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności  pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego 0,50 zł/mkw  0,60 zł/mkw  0,63 zł/mkw  0,63 zł/mkw 
niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. Poz.1777) i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego  2,98 zł/mkw. 2,98 zł/mkw. 2,98 zł/mkw. 2,98 zł/mkw.
Od budowli (ich wartości) 2,00% 2,00% 2,00% 2,00%
Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Populacja kormoranów budzi niepokój. Państwa europejskie chcą działać

- Wiele państw w Europie jest zaniepokojonych oddziaływaniem kormoranów # na zasoby ryb, akwakulturę i ekosystemy wodne. To problematyka o charakterze międzynarodowym, dlatego rozwiązanie tego problemu wymaga współpracy na szczeblu europejskim - powiedział sekretarz stanu Jacek Czerniak podczas uroczystego otwarcia konferencji nt. doradztwa służącego zarządzaniu w celu ograniczenia wpływu drapieżnictwa kormorana.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)