Dziś mamy 30 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
18 kwietnia 2024

Podsumowanie działań "Bezpieczny pieszy". Drogi Powiatu Bydgoskiego

fot. KMP Bydgoszcz

fot. KMP Bydgoszcz

Bydgoscy policjanci po raz kolejny przeprowadzili działania ukierunkowane na# bezpieczeństwo pieszych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo jego niechronionych uczestników.

Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria pojazdu, poduszki, czy inne techniczne wyposażenie. Zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem, piesi giną czy zostają ranni. Można tego uniknąć zachowując rozwagę i stosując się do przepisów ruchu drogowego.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci prowadzili wczoraj (17.04.2024) działania „Bezpieczny pieszy”. Akcja ta jest organizowana w celu poprawy bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też na zachowanie samych przechodniów.

Do działań wykorzystali mobilne centrum monitoringu, przy pomocy którego obserwowali ruch drogowy w rejonie skrzyżowania ulicy Fordońskiej i Traktorzystów w Bydgoszczy.

Podczas całodniowych działań bydgoscy policjanci ujawnili 123 wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami wobec pieszych, a także 50 wykroczeń popełnionych przez samych niezmotoryzowanych. 5 niechronionych uczestników ruchu drogowego zostało ukaranych mandatem karnym, a 45 policjanci pouczyli. Natomiast w odniesieniu do zmotoryzowanych – 82 z nich skończyło z mandatem karnym, a 40 z pouczeniem. W stosunku do jednego kierującego policjanci sporządzili wniosek o ukaranie do sądu.

Do najczęściej występujących wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami należą:

- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,
- przekraczanie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych,
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia - pierwszeństwa pieszym,
- nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub w innych okolicznościach.

Natomiast najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze i rowerzystów to:

- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
- przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony,
- przebieganie przez jezdnię,
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
- przejeżdżanie na rowerze przez przejście dla pieszych.

Zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

Materiał: KMP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 6 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)