Zmiany w prawie budowlanym. Szybsze i prostsze inwestycje budowlane

fot. arch.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o # zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (tzw. projekt deregulacyjny). Nowelizacja ma na celu dalsze uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego i zmniejszenie obciążeń administracyjnych. Nowe przepisy zaproponowane przez Ministra Rozwoju i Technologii, stanowią odpowiedź na postulaty obywateli, firm oraz samorządów.
Szybsze i prostsze inwestycje budowlane
Nowelizacja Prawa Budowlanego to nie tylko zmniejszenie formalności, ale także skrócenie czasu potrzebnego do realizacji zarówno inwestycji publicznych, jak i prywatnych. Przekłada się to na realną korzyść – obniżenie kosztów inwestycji.
Dzięki nowym przepisom, inwestorzy będą mogli łatwiej uzyskiwać odstępstwa od przepisów technicznych, a procesy związane z budową staną się bardziej elastyczne.
Zamiast wymaganego dotychczas pozwolenia na budowę, w wielu przypadku potrzebne będzie już tylko zgłoszenie budowy. Dotyczy to takich obiektów jak:
wolno stojących przydomowych budowli ochronnych o powierzchni użytkowej do 35 m², bez zmiany zewnętrznych ścian i konstrukcji
wolnostojących budynków użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej do 200 m²
kontenerów telekomunikacyjnych do 35 m² i 3 m wysokości
boisk i kortów sportowych, które służą nie tylko rekreacji, ale także sportowi
przydomowych zadaszonych tarasów, tarasy powyżej 35 m², ale nieprzekraczające 50 m² powierzchni zadaszenia, będą mogły być budowane na zgłoszenie; dla tarasów do 35 m² powierzchni zadaszenia nie będzie wymagane zgłoszenie
przepustów do 20 m długości i o przekroju wewnętrznym do 3 m² oraz wylotów do cieków naturalnych
Ułatwienia dla rolników
Zmiany obejmują także szczególne ułatwienia dla rolników, którzy będą mogli budować zbiorniki na wodę opadową i roztopową do 30 m³ jako uzupełnienie zabudowy zagrodowej na istniejących działkach siedliskowych bez konieczności opracowywania projektu budowlanego (bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę). Nowe przepisy pozwolą szybciej wybudować zbiorniki, co przyczyni się do łatwiejszego dostępu do Programu „Moja Woda” oraz funduszy unijnych, w tym z Wspólnej Polityki Rolnej.
W analogiczny sposób ułatwienia obejmują budowę basenów i oczek wodnych. Instalacje do 50 m² będą mogły być realizowane bez zgłoszenia, w tym także przy budynkach rekreacji indywidualnej, a baseny do 15 m2 i oczka do 10m2 w Rodzinnych Ogrodach Działkowych.
Wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy to także impuls dla rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Montaż mikroinstalacji wiatrowych do 3 m wysokości oraz magazynów energii do 20 kWh będzie możliwy bez formalności budowlanych. Instalacje wyższe, do 12 m, będą wymagały jedynie projektu architektoniczno-budowlanego.
Większa elastyczność i prostsza legalizacja
Zaproponowane zmiany w Prawie budowlanym wprowadzają także większą elastyczność w przypadku nieprawidłowości ze strony inwestora. Tzw. mechanizm „żółtej kartki” zakłada, że w przypadku dokonania nielegalnych istotnych odstąpień od dokumentacji projektowej, inwestor otrzyma od organu nadzoru ostrzeżenie zawierające nakaz doprowadzenia budowy do zgodności z dokumentacją. Działania te nie przerywają prowadzenia prac oraz nie wiążą się z koniecznością wszczynania postępowania administracyjnego. Z kolei rozszerzenie tzw. uproszczonego postępowania legalizacyjnego, pozwoli na legalizację obiektów budowlanych, gdy od zakończenia robót budowlanych minęło co najmniej 10 lat. Ułatwi to proces w przypadku starszych inwestycji, które nie spełniają niektórych wymogów formalnych.
Nowelizacja zakłada wydłużenie terminu obowiązkowego korzystania z elektronicznego dziennika budowy do 31 grudnia 2034 roku (wcześniej był to 31 grudnia 2029 roku). Zgodnie z nowelizacją, właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, którzy do tej pory prowadzili książki obiektu budowlanego w wersji papierowej, będą zobowiązani do przejścia na wersję elektroniczną również do 31 grudnia 2034 roku.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Czytaj również
Dodaj komentarz
Populacja kormoranów budzi niepokój. Państwa europejskie chcą działać

- Wiele państw w Europie jest zaniepokojonych oddziaływaniem kormoranów # na zasoby ryb, akwakulturę i ekosystemy wodne. To problematyka o charakterze międzynarodowym, dlatego rozwiązanie tego problemu wymaga współpracy na szczeblu europejskim - powiedział sekretarz stanu Jacek Czerniak podczas uroczystego otwarcia konferencji nt. doradztwa służącego zarządzaniu w celu ograniczenia wpływu drapieżnictwa kormorana.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!